Złota Pszenica

Jeszcze rok temu o kraftowego weizena było ciężko. Piwa w tym stylu do niedawna były domeną browarów restauracyjnych oraz wielkich browarów, które są w stanie sprzedawać je w cenach, które są niemożliwe do osiągnięcia przy małej skali. To już się zmieniło i piwa pszeniczne na stałe zagościły w portfolio wielu kraftowców – na wprowadzenie weizena do swojej oferty decydują się już nawet nowe podmioty na rynku, takie jak np. Browar Wokanda, czy też Browar BIAŁY. Ten ostatni przysłał dwa tygodnie temu przysłał mi sześć piw, wśród których był też klasyczny „pszeniczniak” – Złota Pszenica

Uwarzenie dobrego weizena wbrew pozorom nie jest proste, i to pomimo że jego profil jest zwykle zdominowany przez jedynie dwa składowe – estrowego banana oraz fenolowego goździka. Cała tajemnica tkwi w odpowiednim balansie między nimi. Oczywiście to nie wszystkie aromaty, jakie można wyróżnić w weizenach. Często spotykany jest zapach i smak kojarzący się z gumą balonową, a także aromat zbożowy przywodzący na myśl pieczywo pszenne. 

Reklama

Piwa pszeniczne w typie bawarskim bardzo źle się starzeją, więc nie czekałem długo z degustacją weizena Złota Pszenica. Jest to trzecia warka tego piwa. Tak jak w przypadku innych pozycji z portfolio Browaru BIAŁEGO, trunek ten jest niepasteryzowany i refermentowany w butelce. Piwo zostało nachmielone wyłącznie polskim chmielem Lubelski.  

Browar BIAŁY ruszył w lutym 2018 r., sprzedaż swoich piw rozpoczął dopiero w maju. Działający we wsi Łyski koło Białegostoku (gmina Choroszcz) browar dysponuje warzelnią o wybiciu 5 hl. Do jego wyposażenia należą: kadź zacierno-filtracyjną, kadź warzelną z whirpoolem oraz zbiornik wody gorącej, a także sześć zbiorników cylindryczno-stożkowych o łącznej pojemności 60 hl. 

Styl: hefeweizen
Ekstrakt:
 12° Plato 
Alk. obj.:
 4,9%
IBU:
 b/d

Data przy­dat­no­ści: 16.03.2019

Kolor: Złote, wyraźnie zamglone. 
Piana: Puszysta, drobna i obfita. Taka, jaką powinien mieć weizen.  Jest trwała, zostawia szczątkowy lejsing. 
Aromat: Typowo weizenowy – dominantą są goździki, w tle banan i zboże. 
Smak: Tu również dominuje przyprawowy goździk. Banan jest raczej stonowany. Sporo jest za to zboża i drożdży, co nasuwa skojarzenia z pszennym pieczywem. Goryczka niska. Złota Pszenica to piwo rześkie, niemulące.
Wysycenie: Wysokie. 

Złota Pszenica
Złota Pszenica

Miłośnicy goździka w weizenie będą ze Złotej Pszenicy zadowoleni :). Nie ma co szukać tu spektakularnych efektów. Jest do bólu klasycznie, ale tak ma być. Najczęściej tego rodzaju piwa są zdominowane przez aromat banana, który czasem wręcz sprawia, że trunek jest słodki i męczący. W tym przypadku jest jednak inaczej – przyprawowe fenole są zaskakująco intensywne, przez co piwo jest wyraziste i rześkie. Jest dobrze.

Cena: otrzymane w ramach współpracy z Browarem BIAŁY

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
90 %
Aromat:
85 %
Smak:
82 %
Poprzedni artykułPodwójna kooperacja browarów Szpunt i Golem
Następny artykułRis z Tenczynka powraca w nowej odsłonie
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
513-bialy-zlota-pszenicaMiłośnicy goździka w weizenie będą ze Złotej Pszenicy zadowoleni :). Nie ma co szukać tu spektakularnych efektów. Jest do bólu klasycznie, ale tak ma być. Najczęściej tego rodzaju piwa są zdominowane przez aromat banana, który czasem wręcz sprawia, że trunek jest słodki i męczący. W tym przypadku jest jednak inaczej - przyprawowe fenole są zaskakująco intensywne, przez co piwo jest wyraziste i rześkie. Jest dobrze.