Single Hop Citra (IPA Style)Serbia, choć leży w samym centrum Europy Środkowo-Wschodniej, pod względem piwnym dla Polaków jest raczej krajem egzotycznym. Zapewne mało kto z Was potrafi wymienić jakiekolwiek serbskie browary, nie mówiąc już o tym, że tamtejsze piwa są całkowicie niedostępne w polskich sklepach. Wystarczy jednak wejść na Ratebeer.com, aby spostrzec, że w Serbii pod względem piwnym dzieje się całkiem sporo. Tak, piwna rewolucja dotarła również tam – w 2015 r. w Serbii otworzyło się naprawdę sporo browarów rzemieślniczych i kontraktowych, które sięgają po nowofalowe style. Wśród nich jest otwarty w 2014 r. pod Belgradem Browar Kabinet, na którego piwa natrafiłem w sklepie specjalistycznym w Zagrzebiu. Dziś na blogu recenzja jednego z nich: Single Hop Citra (IPA Style).

Sama nazwa browaru  – Kabinet – została zaczerpnięta ze znanego z historii sztuki angielskiego terminu „Cabinets of curiosities”, co na język polski tłumaczy się jako „gabinet osobliwości”. Oryginalnie było to miejsce, gdzie prezentowane były kolekcje dzieł sztuki, numizmatów, zabytków starożytnych, egzotycznych przedmiotów i innych osobliwości. Serbowie z Browaru Kabinet swoje portfolio porównują właśnie do takiego gabinetu piwnych osobliwości. I faktycznie, kolekcję mają całkiem pokaźną, bo z informacji zawartych na ich stronie wynika, że uwarzyli już 21 piw, z których 3 zostały wypuszczone w kooperacji z jednym najsłynniejszych nowofalowych browarów na świecie – Mikellerem. Z tego co widzę, wszystkie z nich zostały nachmielone nowymi odmianami, w niektórych tylko przypadkach sięgano również po klasyczne chmiele. Kabinet nie unika też stosowania dodatków – w ofercie mają m.in. piwo z kawą, z dodatkiem wiśni, czy choćby z melisą. Ja natomiast postanowiłem sprawdzić jak Serbowie radzą sobie z klasycznym podeściej do amerykańskiego IPA.

Reklama

No właśnie, i tu mnie spotkała mała niespodzianka. Spodziewałem się, że piwo będzie standardowym IPA, tj. o ekstrakcie rzędu 15-16° Plato, co zresztą sugerowałaby napisana na butelce dużymi literami jego nazwa. Gdy przed degustacją wczytałem się w informacje zawarte na etykiecie, okazało się, że Single Hop Citra (IPA Style) ma tylko 12,4° Plato i 5,4% alkoholu. Jest to więc dość lekkie piwo, szczególnie że wg wytycznych BJCP dolną granicą dla stylu american IPA jest ekstrakt na poziomie mniej więcej 14 BLG. Zatem sklasyfikowałbym je raczej jako session IPA i pod tym kątem zamierzam je ocenić w recenzji. Biorąc pod uwagę parametry – tzn. dość głębokie odfermentowanie, można wywnioskować, że piwo będzie raczej wytrawne, a co za tym idzie – aromaty chmielowe pochodzące z Citry powinny być bardzo fajnie wyeksponowane. A właśnie o to z reguły chodzi w tzw. single hopach. Ciekawostką jest również to, że choć Single Hop Citra (IPA Style) jest piwem mocno chmielonym i dość lekkim, to Browar Kabinet nie bał się ustalić naprawdę dość odległej jak na ten styl daty przydatności do spożycia (marzec 2017!) i to pomimo braku pasteryzacji.

Styl: session IPA
Ekstrakt:
 12,4%
Alk. obj.:
 5,4%
IBU:
 54

Data przy­dat­no­ści: 21.03.2017 r.

Kolor: Złote, opalizujące.
Piana: Wysoka, sycząca. Choć błyskawicznie dziurawi się i strzępi, to jednak opada w umiarkowanym tempie.
Zapach: Chmielowy, wyraźne cytrusy, głównie mandarynki  i pomarańcze.
Smak: Piwo jest wytrawne, lekkie i bardzo chmielowe. Słodowości nie ma w nim praktycznie wcale, są za to bardzo przyjemne cytrusy – pomarańcze, mandarynki, trochę cytryny i grejpfruta. Po ogrzaniu ujawniają się minimalne akcenty słodowe. Goryczka wysoka, choć przyjemna.
Wysycenie: Wysokie, lekko szczypiące w gardło.

Single Hop Citra (IPA Style)

Bardzo fajne, udane piwo. Chmielowość została w nim naprawdę fajnie wyeksponowana, a już dawno nie piłem piwa chmielonego jedynie Citrą. Choć chmiel ten jest już naprawdę długo na rynku, ponieważ zaczął być uprawiany już w 2007 r., wciąż pokazuje, że jego walory są wciąż mocno cenione. Zresztą nie bez przyczyny, co udowadnia Browar Kabinet. Do minusów, które muszą niestety wpłynąć na końcową ocenę, zaliczam niezbyt urodziwą pianę i za wysokie jak dla mnie wysycenie. Poza tym innych wad nie zanotowałem. A i mogę odhaczyć kolejny kraj na mojej piwnej liście :).

Ocena: 4,0/5
Cena:  23 kuny (około 13,25 zł) za 0,33 l w skle­pie spe­cja­li­stycz­nym w Chorwacji

Reklama