fot. Pko/Wikimedia Commons

W 2015 r. Browar Fortuna zakupił zabytkowy, bardzo interesujący klasztorny browar w Trzemesznie w powiecie gnieźnieńskim. Niestety, jak informował pod koniec września portal Wrzesnia.info.pl, inwestycja została aktualnie wstrzymana z uwagi na panującą pandemię koronawirusa.

Istniejący browar powstał pod koniec XVIII wieku, na miejscu wcześniejszego, niezachowanego do dziś. Obecny budynek reprezentuje styl późnego baroku z XIX-wiecznymi przeróbkami – ma charakterystyczną wieżyczkę ze zdobieniami stylizowanymi na krenelaż wież obronnych. Piwo warzono tam do końca II wojny światowej. Później utworzono tam spółdzielnie, która jednak nie uruchomiła produkcji piwa. Obiekt przeznaczono również w części na magazyny i pomieszczenia mieszkalne.

Ciekawym elementem browaru klasztornego w Trzemesznie jest lodownia. Jest to umieszczona we wnętrzu skarpy budowla, w której w latach jej świetności w czasie zimy magazynowano lód, który miał wytrzymać letnie miesiące.

– Wiele firm oberwało przez Covid, my też oberwaliśmy. Będąc odpowiedzialnym za firmę, musimy rozsądnie myśleć o inwestycjach. Dlatego wszystkie inwestycje, które mogliśmy wstrzymać, zostały wstrzymane – mówił pod koniec września na spotkaniu z radnymi z Trzemeszna cytowany przez wrześnieński portal prezes Browaru Fortuna Krzysztof Panek.

Jak podkreślił, zakończone zostały już wszystkie prace koncepcyjne związane z remontem browaru. Według pierwszych założeń remont browaru w Trzemesznie miał zakończyć się w przyszłym roku. Koszt inwestycji szacowano nawet na około 13 milionów złotych. Dla porównania dwa budynki zostały zakupione przez Fortunę za 120 tysięcy złotych.

Więcej:
https://wrzesnia.info.pl/artykul/wstrzymalismy-konie-browar-fortuna-zawiesza-niezwykla-inwestycje

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia mojego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku