Polish Wheat z Zieloną Herbatą

Już jakiś czas temu postanowiłem wydzielić na naszej stronie głównej kilka działów z recenzjami piw, które mnie szczególnie interesują. I tak swoje osobne miejsce mają piwa bezalkoholowe, te z dodatkiem kawy oraz herbaty. Ten ostatni dział „leżał odłogiem” od czerwca tego roku, ale dzięki mojej wizycie na szczecińskim Oktoberfeście (jakoś nie mogę zebrać się do naskrobania relacji z tego wydarzenia) mam okazję odkurzyć temat herbaciany. Na stoisku Miejskiego Browaru Stargard zaopatrzyłem się bowiem w Polish Wheat z Zieloną Herbatą.

Uwielbiam zieloną herbatę. Szczególnie zauroczony jestem smakiem odmian sencha oraz gyokuro, których profil smakowy obfituje w umami, przez co napar sprawia wrażenie pełnego, bardzo złożonego. A wszystko dzięki odpowiedniemu przygotowaniu drzewek herbacianych jeszcze przed zbiorem oraz późniejszej obróbce zebranych liści. Kapitalne są te herbaty :).

Reklama

I właśnie zielona herbata trafiła do piwa, które dzisiaj recenzuję.

– POLISH WHEAT z zieloną herbatą to piwo górnej fermentacji na polskich nowofalowych chmielach ZULA od PolishHops. Dodatkowo znajdziecie tam mieszankę zielonej herbaty z owocami cytrusowymi i mango. Delikatna słodowość przypominająca jasne pieczywo dopełnia profil piwa kontrując dość wyraźną goryczkę. Piwo barwy intensywnie żółtej od dodatku herbaty i suszonych cytrusów – tak o swoim piwie pisze Miejski Browar Stargard.

Generalnie nie jestem fanem herbat z dodatkami – zdecydowanie bardziej wolę te czyste. Dzieje się tak głównie dlatego, że producenci takich herbat nie stronią od aromatów – i to właśnie one są głównie wyczuwalne w naparze, nawet bardziej niż sama herbata. No, ale może nie trafiłem jeszcze na odpowiadającą mi mieszankę.

Etykieta piwa Polish Wheat z Zieloną Herbatą podoba mi się – jest utrzymana w jednolitych, zielonych barwach, dobrze pasujących do herbaty. Zamieszczone na niej treści są czytelne, chociaż mnie osobiście brakuje pełnego składu (rozumiem jednak, dlaczego nie trafił on na etykietę).

O Browarze:

Miejski Browar Stargard mieści się w centrum miasta, w zabytkowym domu należącym niegdyś do właściciela cukrowni. Jest to browar restauracyjny, który ruszył w 2019 r. Jego piwowarami są: Oskar Pych oraz Sławek Kamiński.

Skład piwa Polish Wheat z Zieloną Herbatą:

Zawiera: słód pszeniczny, słód jęczmienny, ziarno pszenicy.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Polish Wheat z Zieloną Herbatą:

Styl: polish wheat
Ekstrakt:
12,5° Plato
Alk. obj.:
 5,3%
IBU:
 b/d
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 06.03.2023

Barwa: Dość ciemne, koloru przybrudzonego złota, wyraźnie zamglone.
Piana: Umiarkowanie obfita, ale drobna i gęsta. Opada do wyraźnie zaznaczonej obrączki. Zostawia śladowy lejsing.
Aromat: Intensywnie owocowy, tropikalny. Czuć przede wszystkim mango.
Smak: Rześkie, orzeźwiające. Zdominowane przez akcenty owocowe, tropikalne. Słodowość smukła, piwo nieco wodniste. W tle pojawia się herbata. Goryczka niska. Smaczne piwo.
Wysycenie: Umiarkowane, w kierunku wysokiego.

Polish Wheat z Zieloną Herbatą

Smaczne piwo, chociaż coś dziwnego zadziało się z jego barwą. Polish Wheat z Zieloną Herbatą, które próbowałem podczas szczecińskiego Oktoberfestu było sporo jaśniejsze. O dziwo jednak, w smaku nie odnotowałem nut charakterystycznych dla utlenienia. Tak jak myślałem, dominantą smakową są tu owoce tropikalne, jednak na szczęście na finiszu jest też wyczuwalna herbata. Smakowało mi :).

Cena: 13 złotych (o ile dobrze pamiętam) za 0,5-litrową butelkę podczas Oktoberfestu w Szczecinie

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
67 %
Aromat
85 %
Smak:
77 %
Poprzedni artykułOd czwartku rusza Warszawski Festiwal Piwa
Następny artykułZamknięto jeden ze znanych niemieckich browarów
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1169-miejski-browar-stargard-polish-wheat-z-zielona-herbataSmaczne piwo, chociaż coś dziwnego zadziało się z jego barwą. Polish Wheat z Zieloną Herbatą, które próbowałem podczas szczecińskiego Oktoberfestu było sporo jaśniejsze. O dziwo jednak, w smaku nie odnotowałem nut charakterystycznych dla utlenienia. Tak jak myślałem, dominantą smakową są tu owoce tropikalne, jednak na szczęście na finiszu jest też wyczuwalna herbata. Smakowało mi :).