10402742_1490901777854410_1423592192318945881_nW dniach 19-21 sierpnia w Krasnymstawie odbyła się 46 edycja festiwalu piwnego pn. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów “Chmielaki Krasnostawskie”. Jednym z głównych punktów imprezy jest coroczny Konsumencki Konkurs Piw, w ramach którego zostało wybrane najlepsze piwo, które otrzymało tytuł Grand Prix. W tym roku zwycięskim okazało się piwo Podróże Kormorana: Coffee Stout z Browaru Kormoran. Pełne wyniki konkursu zamieszczam w rozwinięciu artykułu.

Na Chmielakach, których historia sięga roku 1971, browary rywalizowały 18 kategoriach, które obejmowały zarówno piwa klasyczne, które są zdominowane przez browary koncernowe, jak również napoje na bazie piwa i, co nas interesuje, piwa nowofalowe. W tym roku zgłoszonych zostało łącznie 296 piw – zgłoszenia przysłały 42 browary.

Piwa dolnej fermentacji:

Kategoria I Piwa jasne w stylu Leichtbier o ekstrakcie do 11° Plato.
1. Jagiełło Chmielak – Browar Jagiełło
2. PRL Jasne – Browar Staropolski
3. Kultowe – Browar Staropolski

Kategoria II Piwa jasne w stylu Pils o ekstrakcie 11,1-12,9° Plato.
1. Silver Eagle Puławski Pils – Browar Trzy Korony JSJ
2. Warmińskie Rewolucje – Browar Kormoran
3. Rodowite Pils – Browar Staropolski

Kategoria III Piwa jasne w stylu European Mild Lager o ekstrakcie 11,1-12,9° Plato.
1. Okocim OK Beer – Carlsberg Polska
2. Kasztelan Jasne Pełne – Carlsberg Polska
3. Tyskie Gronie – Kompania Piwowarska

Kategoria IV Piwa jasne w stylu Marcowe o ekstrakcie 13-16° Plato.
1. Trybunał Trójsłodowy – Browar Cornelius
2. Lubicz Marcowe – Browar Lubicz
3. Miłosław Marcowe – Browar Fortuna

Kategoria V Piwa w stylu Bock/Koźlak o ekstrakcie powyżej 16° Plato.
1. Perła Koźlak – Perła Browary Lubelskie
2. Bierhalle Bock – Bierhalle Arkadia
3. Koźlak – Browar Trzy Korony JSJ

Kategoria VI Piwa ciemne o ekstrakcie do 18° Plato.
1. Książęce Ciemne Łagodne – Kompania Piwowarska
2. Kormoran Ciemny – Browar Kormoran
3. Namysłów Ciemne typu Irlandzkiego – Browar Namysłów

Kategoria VII Piwa w stylu Porter Bałtycki o ekstrakcie powyżej 18° Plato.
1. Porter Warmiński – Browar Kormoran
2. Komes Porter Bałtycki – Browar Fortuna
3. Porter Bałtycki 22 Mentor – Browar ReCraft

Kategoria VIII Napoje na bazie piwa typu Radler/Shandy.
1. Okocim Radler grejpfrut z limonką – Carlsberg Polska
2. Okocim Radler z limonką – Carlsberg Polska
3. Lech Ice Mojito – Kompania Piwowarska

Kategoria IX Piwa smakowe i aromatyzowane.
1. Magnus Czekoladowy – Browar Jagiełło
2. Magnus Toffee – Browar Jagiełło
3. Grodzki Weigrey – Restauracja Browar Grodzka 15

Piwa górnej fermentacji:

Kategoria X Piwa w stylu Belgian Ale o podwyższonym ekstrakcie powyżej 14° Plato.
1. Miłosław Blonde Ale – Browar Fortuna
2. Belgian Pale Ale – Minibrowar Haust
3. Belgijski Byk – Pałacyk Łąkomin Browar Rzemieślniczy

Kategoria XI Piwa białe w stylu belgijskim Witbier o ekstrakcie 11-12,5° Plato.
1. Wawa Wita – Browar Maryensztadt
2. Bierhalle Witbier – Bierhalle Arkadia
3. Miłosław Witbier – Browar Fortuna

Kategoria XII Piwa pszeniczne jasne w niemieckim stylu Hefeweizen Hell o ekstrakcie 11-14° Plato.
1. Zamojskie Pszeniczne – Browar Zamość
2. Grodzkie Pszeniczne – Restauracja Browar Grodzka 15
3. Weizen – Browar Trzy Korony

Kategoria XIII Piwa pszeniczne ciemne w niemieckim stylu Hefeweizen Dunkel o ekstrakcie 11-14° Plato.
1. Bierhalle Dunkel Weizen – Bierhalle Arkadia
2. Sabat Czarownic – Browar Perun
3. Dunkel Weizen – Browar Staropolski

Kategoria XIV Piwa w stylu Pale Ale/Imperial Pale Ale/Bitter, Extra Specjal Bitter (ESB).
1. Wojtek – Browar Regionalny Koneser
2. English IPA – Browar Staropolski
3. Golden Heart – Browar Trzy Korony JSJ

Kategoria XV Piwa w stylu American Pale Ale (APA), American India Pale Ale (AIPA).
1. AIPA: Podróże Kormorana – Browar Kormoran
2. 7 Eskadra – Browar Trzy Korony
3. Piaski Nevady – Browar Trzy Korony JSJ

Kategoria XVI Piwa w stylu Stout Dry/Sweet o ekstrakcie 9,5-18° Plato.
1. Coffee Stout: Podróże Kormorana – Browar Kormoran
2. Leśny Krecik – Pałacyk Łąkomin Browar Rzemieślniczy
3. Setter Sweet Stout – Browar Złoty Pies

Kategoria XVII Piwa w stylu Rauchbier/Smoke Beer o ekstrakcie 11-15° Plato.
1. Rauchbock – Browar Kormoran
2. Piwo z Grodziska – Browar w Grodzisku Wlkp.
3. Piwo Bernardyńskie – Browar w Grodzisku Wlkp.

Kategoria XVIII Piwa miodowe.
1. Złoty Ul Ałtajski – Browar Staropolski
2. Miodne – Browar Kormoran
3. Cavalier Honey Lager – Browar Złoty Pies

GRAND PRIX:
Coffee Stout: Podróże Kormorana – Browar Kormoran

Pomimo, że w konkursie brały udział głównie browary koncernowe, regionalne i restauracyjne, to naprawdę cieszy sukces Browaru Kormoran, który niejednokrotnie udowodnił, że jego ekipa zna się na rzeczy :). Choć i tak trzeba przyznać, że w konkursie tym bierze udział coraz więcej rzemieślników, co zresztą widać po wynikach.