Początek roku zapowiada się naprawdę interesująco, bowiem Browar Olimp ujawnił na Twitterze datę oficjalnej premiery chyba najpotężniejszego komercyjnego piwa, które kiedykolwiek trafiło na polski rynek. 45° Plato oraz naprawdę sporo alkoholu – takie będzie Jopejskie!

Jopejskie, które na rynek trafi 28 stycznia 2018 r., to styl historyczny, pochodzący z okolic dzisiejszego Gdańska. Charakteryzowało się bardzo wysokim ekstraktem, sięgającym 45-55° Plato. Konsystencją więc przypominało gęsty, słodki syrop. Dlatego nie było spożywane samodzielnie, a raczej wykorzystywane do kupażowania z innymi piwami, dzięki czemu uszlachetniano ich smak.

Browar Olimp swoją interpretacje piwa jopejskiego po raz pierwszy uwarzył jeszcze na przełomie 2015 i 2016 r. w Browarze Bytów. Jak dotąd, tylko nieliczni szczęśliwcy mogli go już spróbować na kilku tegorocznych festiwalach, pojawiło się też trochę malutkich, 100-mililitrowych buteleczek – ich oceny na portalu Polski Kraft były entuzjastyczne, dlatego jestem przekonany, że jest na co czekać i na co polować :). Obecna warka uwarzona została chyba rok później, przy udziale słodów wędzonych torfem*.

*Postaram się to potwierdzić u źródła ;).

Poprzedni artykułRanking Miesiąca – grudzień 2017
Następny artykuł#342: De Brabandere – Petrus Rood Bruin
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.