Browar Kingpin w tym roku świętuje pięciolecie swojej działalności. Aż trudno uwierzyć, że pierwsze dwa piwa ujrzały światło dzienne w 2014 r. Wśród debiutanckich pozycji znalazła się Rocknrolla, czyli american pale ale z oryginalną jak na tamte czasy kompozycją dodatków: skórką pomarańczy oraz werbeną cytrynową.

Jakkolwiek skórka pomarańczy jest popularnym dodatkiem, znanym choćby z witbierów, to werbena jest już składnikiem mniej oczywistym i póki co nie recenzowałem chyba jeszcze piwa, do którego została dodana ta roślina.

Reklama

Werbena cytrynowa znana jest botanikom również pod innymi nazwami: lippia trójlistna, miłowonka trójlistna oraz cukrownica trójlistna. Roślina ta jest uważana za leczniczą – jak czytamy w Wikipedii:

(…) pomaga w stanach wyczerpania organizmu, ale dodatkowo działa rozkurczowo i przeciwzapalnie. Ma też działanie ściągające, tonizujące, wiatropędne, wspomagające trawienie, przeciwutleniające, przeciwzapalne. Ma działanie relaksujące, uspokajające, antydepresyjne – wzmacnia układ nerwowy i uspokaja psychikę, dając poczucie odprężenia przez redukcję depresji i stresu. Harmonizuje funkcje serca, stymuluje aktywność macicy, wzmacnia laktację, wspomaga funkcje płuc, żołądka, trawienie oraz przyjemnie odświeża oddech. Znakomita przy wzdęciach, skurczach żołądkowych i jelitowych. Ma uspakajający wpływ na centralny system nerwowy, łagodzi migreny, depresje, nerwobóle, mdłości, częstoskurcz, pomaga regenerować i osłaniać komórki. Ma działanie przeciwgrzybicze, antywirusowe, antybakteryjne. Zawarty w lippii cyneol ogranicza namnażanie wirusów grypy, drożdżaków z gatunku Candida albicans, bakterii Escherichia coli, zaś geraniol pomaga w walce z pasożytami.Wikipedia

Werbena cytrynowa ma intensywny cytrynowy aromat, dlatego też jest wykorzystywana w kuchni oraz do produkcji perfum. Jak widać, znalazła też swoje zastosowanie w piwowarstwie :).

A tak o swoim piwie pisze na etykiecie Kingpin:

Rocknrolla to klasyczny styl american pale ale o wyrazistym smaku i z mocnym, aromatycznym i goryczkowym kopem. Świeży, cytrusowy aromat, zawdzięczany kompozycji amerykańskich odmian chmielu wzbogaciliśmy aromatem i smakiem skórki pomarańczy i werbeny cytrynowej. etykieta.

I faktycznie, parametry Rocknrolli są standardowe jak na american pale ale. Niestety, na etykiecie nie podane są użyte odmiany chmielu, a na stronę browaru nie mogę się dostać (kontrola wieku mnie nie przepuszcza). Jak już jesteśmy przy etykiecie to muszę stwierdzić, że poprzednie etykiety Kingpina dużo bardziej mi pasowały. Miały swój klimat, który obecnie jakby nieco zanikł.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Styl: american pale ale
Ekstrakt:
 12° Plato  
Alk. obj.:
 5,3%
IBU:
 b/d

Data przy­dat­no­ści: 30.05.2020 r.

Kolor: Pomarańczowe, zamglone.  
Piana: Niska, składająca się z drobnych i średnich pęcherzyków.
Zapach: Cytrusowy – pomarańcze, cytryny.  
Smak: Słodowy, ale nie słodki. Piwo jest pełne. Mocno cytrusowe – dominuje pomarańcza. Werbeny raczej nie wyczułem – pewnie zlewa się z innymi aromatami. Na finiszu mocna i dość zalegająca goryczka. 
Wysycenie: Umiarkowana.

Rocknrolla to pełne, intensywnie cytrusowy american pale ale. Pije się go całkiem przyjemnie, choć końcowy efekt psuje nie do końca przyjemna, zalegająca goryczka. Może brakowało mi tu też nieco rześkości. Niemniej piwo mi smakowało.

Cena: nie pamiętam dokładnie – około 7 zł za 0,5 litra w dyskoncie

Reklama