Superstar (Australian Hops Edition)

Piwo Superstar było pierwszym piwem (nie licząc kooperacyjnego trunku z konopią) z Browaru Tarnobrzeg, które miałem okazję spróbować. Recenzowałem je jakoś zaraz na początku stycznia tego roku. Pod względem smaku i aromatu nie miał do tego west coasta żadnych uwag – tym bardziej więc cieszę się, że dziś mogę ponownie wrócić do tego piwa, tyle że w wersji chmielonej australijskimi odmianami chmielu. A zatem zapraszam do lektury recenzji piwa Superstar (Australian Hops Edition).

Podstawowa wersja została nachmielona trzema odmianami: Centennial oraz Citra i niemiecką Hallertau Blanc. Z kolei w wersji australijskiej użyte zostały: Enigma, Galaxy oraz Vic Secret. Szczególnie cieszy mnie obecność tego drugiego chmielu, tj. Galaxy – należy on bowiem do moich ulubionych odmian :). Ponadto reszta składu w obu wariantach jest taka sama – parametry (zawartość alkoholu, ekstrakt, goryczka) zresztą też :).

Reklama

West coast to chyba jeden z tych podstylów IPA, które straciły najwięcej na popularności hazy IPA. Dzięki intensywnemu nachmieleniu oraz wytrawnej podstawie słodowej west coasty charakteryzują się wysoką, dobrze wyeksponowaną goryczką, która nie każdemu podpasuje. Ja jednak jak najbardziej należę do grona miłośników gorzkich (w przyjemny sposób) piw, więc chętnie sięgam po IPA w wersji z Zachodniego Wybrzeża USA.

Tak jak w przypadku podstawowej wersji etykieta piwa Superstar (Australian Hops Edition) podoba mi się. Jest utrzymana w jaskrawych, kojarzących się ze słoneczną pogodą barwach. Dominuje kolor żółty z zielonymi wstawkami. Całość jest czytelna, przykuwająca wzrok. Jest dobrze :).

Skład piwa Superstar (Australian Hops Edition):

woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Superstar (Australian Hops Edition):

Styl: west coast IPA
Ekstrakt:
15° Plato
Alk. obj.:
 7%
IBU:
 6/6 w skali własnej browaru
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 30.11.2023

Wygląd: Złociste, opalizujące.
Piana: Ładna, dość obfita, drobna. Umiarkowanie trwała.
Aromat: Cytrusowe, przyjemne.
Smak: Wytrawne, rześkie, smukłe. Niestety, trochę utlenione w kierunku nut papierowych. Chmielowość przyjemna, cytrusowa, z nutką białych owoców. Na finiszu intensywna, przez chwilę zalegająca w gardle goryczka. Niezłe!
Wysycenie: Umiarkowane.

Superstar (Australian Hops Edition)

Superstar (Australian Hops Edition) to rasowy west coast. Baza słodowa jest wytrawna, ale niestety czuć już po niej upływ czasu i utlenienie – pojawiły się nuty papierowe, kartonowe. Te niedoskonałości dobrze rekompensuje fajna chmielowość (typowo australijska) oraz wysoka goryczka. Smakowało mi.

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej z Browarem Tarnobrzeg

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
85 %
Aromat
80 %
Smak:
70 %
Poprzedni artykuł#1202: PINTA – PINTA Classics: Robust Porter
Następny artykuł#1204: PINTA Barrel Brewing – Immersion
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1203-tarnobrzeg-superstar-australian-hops-editionSuperstar (Australian Hops Edition) to rasowy west coast. Baza słodowa jest wytrawna, ale niestety czuć już po niej upływ czasu i utlenienie - pojawiły się nuty papierowe, kartonowe. Te niedoskonałości dobrze rekompensuje fajna chmielowość (typowo australijska) oraz wysoka goryczka. Smakowało mi.