Ostatnio na portalu pojawiły się trzy recenzje piw ciemnych, trzeba więc teraz dla odmiany sięgnąć po coś jasnego. Od dłuższego czasu na swoją kolej czeka Sourzilla z Browaru Inne Beczki. To piwo w stylu, za którym nie przepadam – tzn. pastry sour. Czasami jednak – szczególnie teraz, gdy staram się ograniczać słodycze – mam ochotę na coś słodkiego. I mam nadzieję, że trunek ten w tej roli jak najbardziej się sprawdzi :).

Sourzilla to – tak jak już wyżej wspomniałem – pastry sour ale. Za kwaśną stronę profilu tego piwa odpowiadają soki z trzech owoców: marakui, mango oraz ananasa. Wszystkie charakteryzują się intensywnym aromatem, więc są one bardzo często wykorzystywane przy warzeniu owocowych pastry sourów. Można powiedzieć, że jest to taki „żelazny zestaw”. W tym przypadku owocowość została jednak podkręcona – i to na dwa sposoby. Kwasowość z owoców została podbita dodatkiem kwasu mlekowego, zaś aromat – o dziwo – naturalnymi aromatami. Mam nadzieję, że Browar Inne Beczki z tym nie przegiął ;).

Reklama

Za słodycz, która też jest nieodłączną częścią tego rodzaju piw, odpowiada oczywiście laktoza i musiało jej pójść naprawdę sporo, bo z esktraktu 20,5° Plato uzyskano jedynie 5,6% alkoholu. Spodziewam się więc, że będzie naprawdę słodko.

Sourzilla trafiła do puszek, na których naklejono etykiety utrzymane w obecnej stylistyce Browaru Inne Beczki. Jest ona dość mocno abstrakcyjna i do mnie akurat ona nie trafia. Nie można jednak odmówić pomysłu na design, a także spójności stosowanych obecnie etykiet. Generalnie może się to podobać ;).

Skład piwa Sourzilla:

woda, słód jęczmienny, laktoza, słód pszeniczny, płatki owsiane i pszenne, sok z marakui, mango i ananasa, kwas mlekowy, chmiel, drożdże, naturalne aromaty

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Sourzilla:

Styl: pastry sour
Ekstrakt:
20,5° Plato
Alk. obj.:
 5,6%
IBU:
 b/d
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 23.09.2023

Wygląd: złociste, zamglone.
Piana: Niezbyt obfita, w umiarkowanym tempie całkowicie zanika.
Aromat: Marakujowe, intensywnie, owocowe, przyjemne. Kojarzy się z oranżadką.
Smak: Słodkie, intensywnie owocowe. Dalej trochę owocowej kwasowości. Na pierwszym planie marakuja, po chwili pojawia się ananas. Trunek trochę zaklejający, na szczęście kwasowość kontruje słodyczkę. Goryczki brak.
Wysycenie: Umiarkowane.

Oczekiwałem dużej słodyczy i taką też otrzymałem. W smaku piwa Sourzilla czuć marakuję i ananas, mango nieco się schowało i zlało z laktozową słodyczą oraz słodowością. Kwasowość kontruje słodycz, ale i tak całość sprawia wrażenie owocowego ulepu ;). Z całą pewnością piwo to nie sprawiło, że pokochałem pastry soury ;).

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej z Browarem Inne Beczki

PS. Sorry za brak zdjęć etykiety, gdzieś mi je wcięło ;).

Reklama