Karaoke Champion

Grudzień to dla browarów czas ostatnich premier w roku oraz podsumowań tego, co udało się zrobić w ciągu ostatnich 12 miesięcy. I tak np. Browar Hoppy Beaver, który wystartował na przełomie 2017 i 2018 r., wypuścił aż 14 nowych piw. Dwa ostatnie całkiem niedawno – a są nimi: ryżowe IPA Karaoke Champion oraz belgian strong ale z płatkami dębowymi Słuszna Koncepcja. Oba otrzymałem w tzw. „darach losu”. Jako że piwa mocno chmielone należy pić jak najświeższe, to w pierwszej kolejności na mój tapet wziąłem to pierwsze piwo. 

Karaoke Champion to piwo nawiązujące do klimatów japońskich. Wskazuje na to choćby etykieta, na której znajdziemy motyw narysowany kreską w stylu mangi. Nazwa piwa jest już mniej japońska – ogólnie chciałbym poznać proces powstawania nazw w Browarze Hoppy Beaver. Podejrzewam, że może być interesujący :P. Wracając do Karaoke Champion, to jego „japońskość” to jednak przede wszystkim skład – płatki ryżowe oraz pochodzący z Japonii, a obecnie uprawiany w USA chmiel Sorachi Ace. 

Reklama

Ryż, który zwykle dodawany jest właśnie w postaci płatków, do gotowego piwa wbrew pozorom wnosi niewiele. Zawiera on głównie cukry proste, które są praktycznie całkowicie zjadane przez drożdże i przerabiane na alkohol. W rezultacie piwa z ryżem w zasypie są bardzo jasne, delikatne w smaku i wytrawne (oczywiście zależy to też od udziału tego surowca w składzie). Poza tym nie wnosi żadnych dodatkowych nut smakowych – można wręcz powiedzieć, że ryż zubaża smak. Ba, jest on zwykle używany w celu obniżenia kosztów produkcji. 

Znacznie ciekawszym składnikiem Karaoke Champion jest chmiel, a dokładnie to jedyna użyta w nim odmiana – Sorachi Ace. Jak już wspomniałem w leadzie, odmiana ta została wyhodowana w Japonii. Charakteryzuje intensywnym owocowym, cytrusowym aromatem. Niektóre partie tego chmielu charakteryzują się też wyraźnym zapachem kokosa. Czasem można też w nim wyczuć koperek. Jednocześnie wnosi on przyjemną, szlachetną goryczkę Uważam tę odmianę za jedną z ciekawszych dostępnych na rynku. Szkoda, że jest stosunkowo rzadko wykorzystywany przez polskie browary.

Karaoke Champion pod względem parametrów to typowe american IPA. Po ryżu spodziewałem się, że piwo będzie głębiej odfermentowane – w rzeczywistości z 14° Plato udało się uzyskać 6% alkoholu, co nie jest jakoś szczególnie wyśrubowanym wynikiem.

Styl: rice IPA
Ekstrakt:
 14° Plato 
Alk. obj.:
 6%
IBU:
 b/d

Data przy­dat­no­ści: 29.06.2019

Kolor: Jasnozłote, delikatnie opalizujące.
Piana: Obfita, gęsta i drobna. Niesamowicie trwała. Zostawia wzorcowy lejsing. 
Zapach: Świeży, chmielowy, sporo cytrusów i kokosa. 
Smak: Tu również dominuje kokos. Skojarzenie z wodą kokosową nasuwa się od razu. Jest też sporo akcentów cytrusowych. Jest czyste w smaku i aromacie, niczym american lager. Poza tym piwo jest wytrawne, lekkie, zwiewne. Wraz z ogrzewaniem pojawia się nieco nut zbożowych. Świetnie orzeźwia. Na finiszu intensywna, nieco długa goryczka. Smakuje mi. 
Wysycenie: Umiarkowane, w kierunku wysokiego.  

Karaoke Champion
Karaoke Champion

Karaoke Champion to bardzo dobre piwo. Chmiel Sorachi Ace wniósł naprawdę dużo kokosa. Niewielkim minusem jest ciut zbyt długa goryczka. Poza tym jest naprawdę dobrze. Jak na ryżowe piwo jest lekko i zwiewnie. Dobrze sprawdziłoby się podczas upałów. Według mnie jest to jedno z najbardziej udanych piw Hoppy Beavera. 

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy z Browarem Hoppy Beaver

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Ocena:
88 %
Poprzedni artykułHarpagan odpala Harpakrany
Następny artykułEkologiczny sześciopak od Innych Beczek
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
528-beer-bros-hoppy-beaver-karaoke-championKaraoke Champion to bardzo dobre piwo. Chmiel Sorachi Ace wniósł naprawdę dużo kokosa. Niewielkim minusem jest ciut zbyt długa goryczka. Poza tym jest naprawdę dobrze. Jak na ryżowe piwo jest lekko i zwiewnie. Dobrze sprawdziłoby się podczas upałów. Według mnie jest to jedno z najbardziej udanych piw Hoppy Beavera.