Oto Mata IPA

Odkąd Browar PINTA przeniósł się na swoje, tj. do browaru w Wieprzu, docierają do mnie sygnały, jakoby spadła jakość piw tego najbardziej znanego polskiego producenta piw kraftowych. Ja jednak póki co takiego niepokojącego zjawiska nie zauważyłem, choć tak po prawdzie rzadko zdarza mi się sięgnąć po pozycje ze stałej oferty, które od dawna są już na rynku. Ostatnio jednak trafiła mi się okazja, żeby sprawdzić formę ryżowej ipy, o śmiechowej nazwie Oto Mata IPA.

Oto Mata IPA znalazło się w przesyłce, którą otrzymałem od PINTY w ramach rekompensaty za przegazowane Mini Maxi Red. To już ostatnie piwo z tego zestawu – wcześniej recenzowałem dwa pastry soury z serii Deli Store. I muszę przyznać, że wobec recenzowanego dziś piwa mam znacznie większe oczekiwania niż do pozostałych dwóch. I to z kilku powodów, ale głównie ze względu na użyte chmiele – w tym dwa moje ulubione: Mosaic oraz Galaxy.

Reklama

Całość identyfikacji wizualnej tego piwa jest utrzymana w klimatach japońskich – na etykiecie widzimy charakterystyczne wschodzące słońce znane z flagi Japonii, a także szkic drzewa – zapewne wiśni. Znalazło się też miejsce na „morską opowieść” w języku japońskim. „Japońskości” dodaje jednak przede wszystkim dodatek płatków ryżowych, który sprawia, że piwo powinno być bardzo jasne, wytrawne i smukłe, z balansem przesuniętym wyraźnie w kierunku chmielu. Tego też będę oczekiwał podczas degustacji Oto Mata IPA.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Oto Mata IPA:

woda, słody jęczmienne: pilzneński, Carapils; płatki ryżowe; chmiele: Vic Secret, Galaxy, Simcoe, Mosaic, Ahtanum; drożdże SafAle S-04.

Piwo niefiltrowane i pasteryzowane.

Parametry piwa Oto Mata IPA:

Styl: rice IPA
Ekstrakt:
 14° Plato
Alk. obj.:
 5,8%
IBU:
 b/d
Hop rate: b/d

Data przydatności: 20.05.2021

Wygląd: Jasnozłociste. Prawie klarowne, tylko bardzo delikatnie opalizujące.
Piana: Obfita, drobna i gęsta. Śnieżnobiała. Trwała.
Aromat: Chmielowy, zdominowany przez białe owoce wniesione przez Mosaic i Galaxy. Jest też sporo mango, może trochę brzoskwini.
Smak: Oto Mata IPA to bardzo fajnie nachmielone moimi ulubionymi odmianami chmielu. Jest to piwo smukłe, wytrawne i jednocześnie bardzo owocowym (od chmielu) – mamy tu więc sporo białego winogrona, białego wina, ale też mandarynki, mango i trochę brzoskwini. Goryczka umiarkowana w kierunku niskiej, przyjemnie zaznaczona.
Wysycenie: Umiarkowane.

Oto Mata IPA

Jest dobrze, a nawet bardzo dobrze. Oto Mata IPA to piwo intensywnie chmielone, choć z niezbyt intensywną goryczką (niestety – dla mnie to niestety niewielki, ale jednak minus). Faktycznie, charakteryzuje się wysoką wytrawnością i smukłością. Wyraźnie też czuć charakterystyczne dla Mosaica oraz Galaxy nuty białych owoców, białego wina, nafty. W mojej ocenie w tym przypadku nie sprawdziły się twierdzenia o obniżeniu się formy tego piwa – ciężko się tu do czegoś przyczepić. A zapewne nie jest to egzemplarz pierwszej świeżości.

Cena: piwo trzymane w ramach współpracy z Browarem PINTA

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
90 %
Aromat:
85 %
Smak:
78 %
Poprzedni artykułJanusz Palikot złożył ofertę kupna Browaru Zamkowego Cieszyn
Następny artykułRząd przedłużył lockdown gastronomii
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
895-pinta-oto-mata-ipaJest dobrze, a nawet bardzo dobrze. Oto Mata IPA to piwo intensywnie chmielone, choć z niezbyt intensywną goryczką (niestety - dla mnie to niestety niewielki, ale jednak minus). Faktycznie, charakteryzuje się wysoką wytrawnością i smukłością. Wyraźnie też czuć charakterystyczne dla Mosaica oraz Galaxy nuty białych owoców, białego wina, nafty. W mojej ocenie w tym przypadku nie sprawdziły się twierdzenia o obniżeniu się formy tego piwa - ciężko się tu do czegoś przyczepić. A zapewne nie jest to egzemplarz pierwszej świeżości.