Jedną z najciekawszych informacji końcówki ubiegłego roku było ogłoszenie przez Browar Tarnobrzeg inwestycji przebudowy zabytkowych browarnianych zabudowań w Tarnobrzegu. Z tej okazji ekipa wspomnianego browaru przygotowała tzw. dary losu i rozesłała m.in. do blogerów, w tym także do mnie. W paczce znalazło się kilka piw. a serię wpisów na ich temat postanowiłem zacząć od czegoś, czego dawno już nie piłem – tj. west coast IPA. Tym piwem jest Superstar.

Ostatnio west coast IPA piłem dobrych kilka miesięcy temu – były to Bohomazy z Browaru Sady. Trunek okazał się być naprawdę przyjemny w odbiorze. Zaoferował to, czego szukałem – tj. wytrawnej podbudowy słodowej i wyrazistej goryczki. Tego też będę szukał w dzisiejszym piwie od Browaru Tarnobrzeg.

Reklama

A jest ku temu potencjał, ponieważ na stronie internetowej tego producenta zaznaczono, że goryczka – za którą odpowiadają trzy odmiany chmielu: amerykańskie Centennial oraz Citra i niemiecki Hallertau Blanc – jest na poziomie 6/6 w skali własnej browaru. No i odfermentowanie, czyli stosunek ekstraktu do osiągniętego alkoholu, też wygląda pozytywnie – zwiastuje, że mamy do czynienia z piwem wytrawnym :). Czyli wszystko prezentuje się tak, jak powinno w przypadku west coasta.

Etykieta jest utrzymana w żółto-niebieskich barwach, jest prosta i w sumie pasuje do charakteru stylu. Umieszczono na niej stosunkowo niewiele informacji, na szczęście na stronie internetowej jest już lepiej ;).

O Browarze:

Browar Tarnobrzeg to inicjatywa Michała Wójcika, Rafała Ruszkiewicza i Kamila Burdzy. Browar powstał w 2017 r. w budynku, w którym do 1979 r. przez 120 lat warzono piwo. Obecnie obiekt ten jest remontowany, co pozwoli na znaczące zwiększenie mocy produkcyjnych.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Superstar:

woda, słód jęczmienny (pilzneński), chmiel (USA, DE), drożdże SafAle™ US-05.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Superstar:

Styl: west coast IPA
Ekstrakt:
15° Plato
Alk. obj.:
 7%
IBU:
 6/6 w skali własnej browaru
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 30.11.2023

Wygląd: Jasnozłociste, klarowne.
Piana: Biała, niska, drobna. Szybko opada do trwałej, cienkiej, ale równomiernej warstewki. Zostawia śladowy lejsing.
Aromat: Chmielowy, przyjemnie cytrusowy.
Smak: Dobre! Baza słodowa jest wytrawna, rześka, „crispy”. Wyraźne akcenty chmielowe, o charakterze cytrusowo-tropikalnym, z grejprfrutową dominantą. Finisz intensywnie goryczkowy, goryczka dłuższą chwilę zostaje w gardle. Dawno nie piłem aż tak goryczkowego IPA. Ciężko się do czegoś przyczepić.
Wysycenie: Niskie.

Bardzo dobre piwo! Superstar to stylowy west coast – fajnie nachmielony na aromat i goryczkę (!), a jego baza słodowa jest smukła i wytrawna. Tego właśnie szukałem w tym piwie. I jestem zadowolony. Już się nie mogę doczekać kolejnych degustacji piw z Browaru Tarnobrzeg.

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej z Browarem Tarnobrzeg

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
74 %
Aromat
85 %
Smak:
90 %
Poprzedni artykułWieści Tygodnia #334
Następny artykułWieści Tygodnia #335
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1183-browar-tarnobrzeg-superstarBardzo dobre piwo! Superstar to stylowy west coast - fajnie nachmielony na aromat i goryczkę (!), a jego baza słodowa jest smukła i wytrawna. Tego właśnie szukałem w tym piwie. I jestem zadowolony. Już się nie mogę doczekać kolejnych degustacji piw z Browaru Tarnobrzeg.