Summer Ale

Lato nieubłaganie zbliża się ku końcowi – wraz z nim zapewne coraz częściej na moim portalu będą pojawiać się recenzje piw mocniejszych, bardziej ekstraktywnych. Tymczasem jednak w moim regionie cały czas panują upały – korzystając z tych okoliczności przyrody postanowiłem sięgnąć po Summer Ale sygnowane marką Piwa Szczyrkowskiego.

Summer ale to dziwny styl. Jak podpowiada jego nazwa, początkowo piwa tego rodzaju były warzone wyłącznie latem. Obecnie już się to zatarło i są one produkowane cały rok. Jest to zazwyczaj piwo lekkie (nawet 9° Plato!). Z uwagi na intensywne chmielenie na aromat summer ale łatwo pomylić z american pale ale’m, z american golden ale’m, a nawet z session IPA. Styl ten powinien mieć zbalansowany charakter słodowo-chmielowy, balans powinien być przesunięty w kierunku delikatnej, lekkiej słodowości bez nut karmelowych.

Reklama

Podobnie jak w przypadku Double Witbiera, tak i w tym wypadku nie mam wątpliwości, że Summer Ale zostało uwarzone przez Browar Wrężel, który zresztą w swojej ofercie ma bliźniacze piwo. Nosi ono tę samą nazwę, ma te same parametry. Oba trunki różnią się od siebie jedynie chmieleniem – wrężlowska pozycja została nachmielona odmianami: Simcoe (USA), Columbus (USA), Mosaic (USA), Crystal (USA), natomiast szczyrkowska – Mosaic, Simcoe, Chinook, Centennial oraz Ekuanot. I mam wrażenie, że ta druga kompozycja może okazać się ciekawsza. Aha, w zasypie obu piw mamy słody jęczmienne oraz pszeniczny.

Styl: summer ale
Ekstrakt:
 12° Plato  
Alk. obj.:
 5%
IBU:
 42

Data przy­dat­no­ści: 05.03.2020 r.

Kolor: Pomarańczowe, zamglone.
Piana: Niska, ale drobna. Umiarkowanie trwała.
Zapach: Słodowy, z wyraźną chmielowością kojarzącą się z owocami tropikalnymi, głównie mango i marakuja.
Smak: Dość treściwe. Dominują nuty słodowe z wyraźną chmielowością – podobnie jak w zapachu głównie owoce tropikalne. Na finiszu zaskakująco mocna, trochę zalegająca w gardle goryczka.
Wysycenie: Niskie, w kierunku umiarkowanego.

Summer Ale
Summer Ale

Niezłe piwo, choć obecna na finiszu goryczka jest zbyt silna, która przez swoje zaleganie psuła przyjemność z degustacji. Niemniej Summer Ale mogłoby być spokojnie jako american pale ale i mieściłoby się w stylu ;).

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy z marką Piwo Szczyrkowskie

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Ocena:
77 %
Poprzedni artykułCieszyński porter BBA już w sprzedaży
Następny artykułWieści Tygodnia #169
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
694-wrezel-szczyrkowskie-summer-aleNiezłe piwo, choć obecna na finiszu goryczka jest zbyt silna, która przez swoje zaleganie psuła przyjemność z degustacji. Niemniej Summer Ale mogłoby być spokojnie jako american pale ale i mieściłoby się w stylu ;).