Browar Tarnobrzeg rozpoczął remont zabytkowego budynku browaru w Tarnobrzegu. Inwestycja pozwoli na stworzenie od podstaw nowego, wielokrotnie większego i znacznie bardziej zaawansowanego technologicznie zakładu w miejscu obecnej instalacji.

– Linia produkcyjna znajduje się w miejscu zbudowanego w 1860 roku Browaru Parowego Hrabiego Zdzisława Tarnowskiego. Zbiorniki fermentacyjne oraz linia do rozlewu piwa zostały umiejscowione w piwnicach dawnego browaru, w których odbywała się fermentacja piwa w otwartych kadziach – informuje Browar Tarnobrzeg. – Obecnie frontową część budynku zajmuje Restauracja i Hotel Stary Browar, natomiast produkcja piwa Browaru Tarnobrzeg ulokowana została od strony rzeki Wisły w pomieszczeniach znajdujących w podziemnej części kompleksu – dodaje.

Reklama

Inwestycja zakłada kompletną wymianę istniejącej linii produkcyjnej, dzięki której możliwe będzie wyprodukowanie 15-20 tysięcy hl piwa rocznie. Nowym sprzętem będzie zautomatyzowana warzelnia o pojemności 30 hl pozwalająca na uwarzenie czterech warek na dobę. Połączona będzie ze zbiornikami fermentacyjno-leżakowymi o pojemnościach 30 hl
(22 zbiorniki) i 60 hl (10 zbiorników).

W skład linii technologicznej wejdą również:
• pasteryzator przepływowy, który pozwoli zoptymalizować stabilność przechowywania produkowanych piw.
• system odtleniania wody, dzięki któremu ograniczymy ilość rozpuszczonego tlenu w gotowym piwie, a co przełoży się na zachowanie jego wysokiej jakości.
• jakościowy (o niskim natlenieniu gotowego piwa) system rozlewu do butelek szklanych o pojemności 500 i 300 ml.
• system separacji wirowej gotowego piwa, który zredukuje ilość chmielowego i drożdżowego zmętnienia.
• moduł dealkoholizacji piwa metodą próżniową, dzięki któremu będziemy w stanie dostarczyć wysokiej jakości i piwo bezalkoholowe nie tracące walorów smakowych.

Część mocy przerobowych ma być wynajmowana browarom kontraktowym.

Browar Tarnobrzeg otrzymał na tę inwestycję duże dofinansowanie z Funduszy Europejskich w wysokości 70 procent wartości. Aktualnie trwają prace nad oczyszczeniem i zabezpieczeniem starych murów.

Fot. materiały prasowe

Reklama