Wpinka

Browar Bespoke to jeden z nielicznych browarów kontraktowych z mojej okolicy, dlatego co jakiś czas staram się sobie odświeżać jego ofertę, która – muszę przyznać – prezentuje się całkiem spoko. Przede wszystkim identyfikacja wizualna jest spójna i bardzo charakterystyczna. Jakiś czas temu moją uwagę przykuł więc pils z tego browaru, czyli Wpinka. I właśnie tym piwem dziś się zajmę.

Wpinka to klasyczny pils o ekstrakcie na poziomie 12° Plato, czyli taki standardzik. Z etykiety (do której zaraz wrócę) niestety nie dowiadujemy się zbyt wielu informacji. Dane o użytych surowcach są ubogie i w sumie jedyną rzeczą, która nieco więcej mówi o dzisiejszym piwie, jest oznaczenie poziomu goryczki. Na 12 kropek zaznaczono 4, czyli – jak rozumiem – należy się spodziewać goryczki o wartości 30-40 IBU. Mieści się więc to w normie dla tego stylu.

Reklama

Wracając do etykiety, to podoba mi się ona. Mamy na niej tytułową wpinkę do klapy od marynarki. Nie zabrakło też szczecińskiego akcentu – wspomniana wpinka ma bowiem kształt „trzech orłów”, czyli słynnego pomnika ze Szczecina, a mianowicie pomnika Czynu Polaków. Całość jest czytelna, przyjemna dla oka.

Wpinka to trzecie piwo z Browaru Bespoke, które recenzuję. Wcześniej mogliście przeczytać o Butonierce oraz o Brustaszy.

O Browarze:

Browar Bespoke, szczeciński kontraktowiec, ruszył w sierpniu zeszłego roku. Został założony przez znanego ze specjalistycznego sklepu Chmiel – Świat Piwa w Szczecinie Szymona Jankowiaka oraz Ryszarda Brzozowskiego. W swoim portfolio ma piwa nawiązujące swoją nazwą do elementów oficjalnego ubioru.

Skład piwa Wpinka:

woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Wpinka:

Styl: pilsner
Ekstrakt:
12° Plato
Alk. obj.:
 4,8%
IBU:
 4/12 w skali własnej browaru
Hop rate: b/d

Wygląd: Jasnozłociste, wyraźnie opalizujące, zamglone.
Piana: Ładna, całkiem obfita, puszysta i drobna. Umiarkowanie trwała. Zostawia ładny lejsing.
Aromat: Czysty, słodowy z ziołowo-owocową, lekko cytrusową nutką chmielu.
Smak: Początkowo Wpinka wydawała mi się piwem słodowym, o zbożowym charakterze. Po kilku-, kilkunastu łykach pojawia się przyjemna goryczka – niezbyt intensywna, ale stanowiąca kontrę dla bazy słodowej, zwiększająca sesyjność piwa.
Wysycenie: Niskie.

Wpinka

Goryczki spodziewałem się nieco wyższej – najwidoczniej trochę niknie pod dosyć mocno rozbudowaną bazą słodową. Po chwili chmiel zaczął mocniej kontrować słodowość, co sprawiło, że piwo było sesyjne i szybko znikało ze szklanki. Smakowało mi.

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej ze sklepem specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa ze Szczecina

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
84 %
Aromat
90 %
Smak:
82 %
Poprzedni artykułBrowar Tarnobrzeg rozpoczął dużą inwestycję
Następny artykuł#1183: PINTA – Risfactor Vanilla & Coconut
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1182-bespoke-wpinkaGoryczki spodziewałem się nieco wyższej - najwidoczniej trochę niknie pod dosyć mocno rozbudowaną bazą słodową. Po chwili chmiel zaczął mocniej kontrować słodowość, co sprawiło, że piwo było sesyjne i szybko znikało ze szklanki. Smakowało mi.