Butonierka

Butonierka – większość z nas o tym słyszała, ale nie każdy wie, po co ona jest i jak ją wykorzystać. Ba, niektórzy błędnie słowem tym określają poszetkę, czyli charakterystyczną, ozdobną chusteczkę wkładaną do niewielkiej kieszonki z przodu marynarki lub brustaszę – czyli kieszonkę, w którą wkłada się poszetkę. W rzeczywistości jednak jest to niewielki otwór w lewej klapie marynarki lub żakietu, umieszczony na wysokości obojczyka. Niegdyś służył do zapinania się pod szyję, dziś wkłada się do niego niewielki żywy kwiat. Butonierka to również jedno z piw szczecińskiego browaru kontraktowego Bespoke, uwarzone w stylu american pale ale.

Tak się jakoś złożyło, że dzień po dniu do działu z recenzjami trafiły american pale ale, co generalnie rzadko się zdarza. Z tym, że wczoraj była to „apa” bezalkoholowa, dziś z kolei – alkoholowa. W porównaniu do Freeky APA w przypadku dzisiejszego piwa mamy na szczęście znacznie więcej informacji, co zresztą bardzo doceniam. I tak Butonierka to piwo o zasypie opartym o słód jęczmienny, z dodatkiem słodu pszenicznego oraz płatków owsianych. Użyty chmiel to nowofalowe odmiany Citra, Calypso oraz Mosaic. Citrę oraz Mosaika znamy doskonale – warto jednak przyjrzeć się Calypso. Jest to odmiana goryczkowa, która wnosi również sporo aromatycznych nut owocowych – gruszki, jabłka, czy limonki.

Reklama

Etykieta piwa Butonierka podoba mi się. Jest prosta, utrzymana w granatowo-złotawych barwach. Mamy na niej schematycznie pokazaną tę wspomnianą wyżej kieszonkę na kwiatek. Browar Bespoke napisał też krótką „morską opowieść”, w której czytamy czym jest butonierka – dotyczy ona równo kieszonki, jak i recenzowanego dziś piwa. Nie zabrakło również pełnych parametrów – podany jest ekstrakt, zawartość alkoholu i poziom goryczki. Nie ma co narzekać :).

O Browarze:

Browar Bespoke, szczeciński kontraktowiec, ruszył w sierpniu zeszłego roku. Został założony przez znanego ze specjalistycznego sklepu Chmiel – Świat Piwa w Szczecinie Szymona Jankowiaka oraz Ryszarda Brzozowskiego. W swoim portfolio ma piwa nawiązujące swoją nazwą do elementów oficjalnego ubioru.

Do tej pory miałem okazję recenzować tylko jedno piwo z Browaru Bespoke – była to Brustasza, czyli american pale ale z dodatkiem rabarbaru, truskawki oraz mięty. Podczas szczecińskiego Oktoberfestu próbowałem również west coasta Krawat Knit.

Skład piwa Butonierka:

woda, słody: pale ale, monachijski, pszeniczny; płatki owsiane, chmiele: Citra, Calypso, Mosaic, drożdże Safale US-05.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Butonierka:

Styl: american pale ale
Ekstrakt:
 12,5° Plato
Alk. obj.:
 4,8%
IBU:
 4/12 w skali własnej browaru
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 06.08.2022

Kolor: Złociste, opalizujące.
Piana: Ładna, trwała. Śnieżnobiała. Została ładny lejsing.
Aromat: Taki trochę oldschoolowy – sporo cytrusów, lekki ananas, nieco iglaków.
Smak: Butonierka to piwo wytrawne, smukłe – z lekką, zwiewną słodowością. Następnie mamy sporo przyjemnych nut chmielowych – głównie mniej słodkie cytrusy, jakieś pomelo, grepfrut. Finisz wyraziście goryczkowy.
Wysycenie: Umiarkowane.

Butonierka
Butonierka

Butonierka to fajne, smukłe i lekkie american pale ale. Wpisuje się w moje upodobania, jeśli chodzi o ten styl. Nie ma nic gorszego od ciężkiej, przepasteryzowanej „apy”. Tu na szczęście wszystko jest w porządku, a chmiel wniósł bardzo przyjemną cytrusową chmielowość. Całość była rześka, orzeźwiająca i dobrze gasząca pragnienie. Smakowało mi.

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy ze sklepem specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa ze Szczecina

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
85 %
Aromat:
80 %
Smak:
80 %
Poprzedni artykułEisbock i piwo z foedera wśród ciekawostek przygotowanych przez Maryensztadt na WFP
Następny artykułAdam Spławski uwarzy piwo w Browarze PINTA!
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1036-bespoke-butonierkaButonierka to fajne, smukłe i lekkie american pale ale. Wpisuje się w moje upodobania, jeśli chodzi o ten styl. Nie ma nic gorszego od ciężkiej, przepasteryzowanej "apy". Tu na szczęście wszystko jest w porządku, a chmiel wniósł bardzo przyjemną cytrusową chmielowość. Całość była rześka, orzeźwiająca i dobrze gasząca pragnienie. Smakowało mi.