fot. materiały prasowe

Janusz Palikot, który w 2018 r. kupił od Browarów Regionalnych Jakubiak Browar Tenczynek, zapowiedział rozwój produkcji piw starzonych w beczkach po mocnych alkoholach jak również budowę instalacji do destylacji okowity.

Za projekt jest odpowiedzialna należąca to Palikota spółka Tenczyńska Okovita. Do wsparcia inwestycji zostanie zaproszona społeczność crowdfundingowa – na przełomie października i listopada na portalu Crowday.pl ruszy zbiórka pieniędzy – celem jest maksymalna kwota, czyli 4,2 mln złotych.

Reklama

– Kraftowa rewolucja na rynku piwnym już stała się faktem, a do gry wkraczają teraz piwa leżakowane w beczkach. Browar Tenczynek ze swoimi kolekcjami – od klasycznej, po piwne sztosy i nasz RIS Barrel Aged – ma w niej swój udział. Dziedzictwo Tenczynka to także bogata historia produkcji tenczyńskiej okowity, gorzałki z różnych zbóż i owoców, która była szczególnie popularna na terenach Małopolski – powiedział Janusz Palikot, prezes Manufaktury Piwa Wódki i Wina SA oraz Tenczyńska Okovita SA.

Nowa spółka Tenczyńska Okovita SA wyposaży wydzieloną część Browaru Tenczynek w instalacje do destylacji słodu i zbóż do produkcji okowity wedle receptur z XIX w. Przejmie też od browaru produkcję serii piw RIS Barrel Aged, która miała premierę w ubiegłym roku oraz wprowadzi kolejne edycje piw starzonych, w tym po Okovicie. W historycznych piwnicach Browaru Tenczynek powstanie również taproom – miejsce degustacji pełnej oferty piw oraz okowity.

– Planujemy rozpocząć leżakowanie piw już w 2020 roku, a w kolejnym uruchomić destylację gorzałki. Całkowitą wartość inwestycji wraz ze środkami obrotowymi na pierwszy rok działalności szacujemy na 4,2 mln zł i taki będzie cel zbiórki – dodał Palikot.

To już trzecia w ciągu roku kampania promowana na platformie Crowdway.pl, która związana jest z branżą piw rzemieślniczych.

Źródło: materiały prasowe

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Reklama