14494773_10153900518063045_7614539387651788017_n
fot. Browar Fortuna/Facebook

Browar Fortuna, już po raz drugi w ciągu tygodnia, zaskoczył szeroką rzeszę miłośników dobrego piwa.  Dziś (tj. 29 października) bowiem na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Browar Fortuna ogłosił wprowadzenie do swojej oferty nowego piwa z serii Miłosław Warzy Śmiało, w której jakiś czas temu pojawiło się Sosnowe APA. Tym razem na tapetę wzięto ciemne piwo, a mianowicie milk stout, do którego dodano… syrop klonowy.

Nowe piwo ma 17,3° Plato ekstraktu, 6,6% alkoholu objętościowo. Barwę wyliczono na 130 EBC, zaś goryczkę na 30 IBU. Patrząc na parametry można uznać, że będzie to całkiem mocarny stout, który mógłby zostać już zakwalifikowany jako foreign extra stout. Zakładam, że „milk” w nazwie piwa oznacza, że oprócz syropu klonowego do kotła trafiła też laktoza. Połączenie to pozornie trochę dziwi, bo jak wiadomo jedno i drugie jest słodkie. Ciekaw jestem, w którym momencie syrop klonowy został dodany do piwa – jeśli przed fermentacją, to zapewne niewiele z niego w gotowym trunku zostało – być może dlatego postanowiono dosłodzić go dodatkowo laktozą, która jest niefermentowalna przez drożdże.

Reklama

Z tym syropem klonowym, jest obecnie ciekawa sytuacja, ponieważ wrześniowa PINTA Miesiąca – Kloning – była brown porterem właśnie z tym dodatkiem :).

Przypomnę jeszcze, że w ubiegłym tygodniu Browar Fortuna zaskoczył beergeeków nowymi piwami z serii Komes, o czym zresztą kilka dni temu pisałem na blogu.

Tak na koniec mam jeszcze małą prośbę – jeśli ktoś z Was zobaczy w sklepach Miłosław Śmiało Warzy: Klonowy Milk Stout w jakichś sieciowych sklepach, prosiłbym o sygnał, najlepiej na priw. Prośbę tę kieruję szczególnie do szczecinian i policzam. Tak się jakoś złożyło, że poprzedniego produktu z tej serii jakoś nie udało mi się kupić, bo po prostu nie trafiłem na niego w sklepach, w których bywa. Z góry dziękuję za wszelkie sygnały!

Reklama