Komes Wymrażany Barley Wine Old Forester BA

Szczecin to dziwne miasto. Pomimo prawie 400 tysięcy mieszkańców panuje w nim bieda pod względem liczby specjalistycznych sklepów z piwem. Do niedawna były zaledwie trzy, a obecnie jest ich jeszcze niej, bowiem zamknął się zlokalizowany przy ul. Duńskiej sklep Chmiel – Świat Piwa. Mniej więcej na dwa tygodnie przed jego zamknięciem, miałem okazję tam być, dzięki czemu mogłem zaopatrzyć się w kilka piwnych ciekawostek. Wśród nich był Komes Wymrażany Barley Wine Old Forester BA z Browaru Fortuna.

Komes Wymrażany Barley Wine Old Forester BA to pierwsza wymrażanka z Browaru Fortuna, z którą mam do czynienia. Jakoś nigdy nie mogłem na te piwa trafić w sklepie stacjonarnym. Ale w końcu się udało i trafiłem na wersję leżakowaną w beczce po bourbonie Old Forester. Nie to jednak jest w tym piwie najbardziej zaskakujące. Otóż dzięki wymrażaniu swojego barley wine’a Browar Fortuna osiągnął zawrotne parametry – tj. 43° Plato ekstraktu i 19% alkoholu. Wartości tych nie „powstydziłby” się rasowe jopejskie, które swój wyjątkowy, syropowaty charakter zawdzięcza bardzo długiemu gotowaniu.

Reklama

Komes Wymrażany Barley Wine Old Forester BA zostało nalane do bardzo ładnej, pękatej butelki z grubego szkła o pojemności 0,33 litra. Bardzo lubię ten wzór, ponieważ sprawia on wrażenie, że mamy do czynienia z produktem premium. Takie same odczucia mam wobec etykiety, która jest utrzymana w ciemnofioletowych barwach. Charakterystyczny dla serii Komes orzeł w tym przypadku jest metalizowany, co fajnie wpasowuje się w projekt. Pod względem wizualnym jest naprawdę dobrze :).

Jeśli chodzi o skład, to zdziwiła mnie obecność na pierwszym miejscu ekstraktu jęczmiennego. Dalej mamy też kilka rodzajów słodu jęczmiennego oraz słód pszeniczny. Piwo zostało nachmielone głównie amerykańskimi odmianami chmielu – Amarillo, Citra, Chinook oraz niewymienionymi z nazwy odmianami goryczkowymi.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

O Browarze:

Browar Fortuna działa w Miłosławiu, niedaleko Wrześni. Został założony w 1889 r. Do II wojny światowej był w rękach prywatnych, po zakończeniu konfliktu przeszedł w ręce państwa. W 1995 browar wrócił do spadkobierców przedwojennych właścicieli, a w 1997 r. powołano działającą do dziś spółkę.

Skład piwa Komes Wymrażany Barley Wine Old Forester BA:

woda, ekstrakt słodowy jęczmienny, słód jęczmienny: pilzneński, cookie, karmelowy, czekoladowy, słód pszeniczny, chmiel: Amarillo, chmiel odmian goryczkowych, Citra, Chinook, drożdże.

Piwo niepasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Komes Wymrażany Barley Wine Old Forester BA:

Styl: wymrażany barley wine
Ekstrakt:
43° Plato
Alk. obj.:
 19%
IBU:
 b/d
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 31.12.2024

Wygląd: Ciemnobrunatne, przejrzyste
Piana: Nie ma jej wcale.
Aromat: Winny, wyraźnie utleniony w kierunku porto. Pojawiają się akcenty beczkowe, drewniane
Smak: Piwna esencja. Mamy tu całą masę nut słodowych, melasowych, melanoidynowych. Trunek ma więcej wspólnego z likierem niż z piwem. Jest intensywna słodycz, ale też mocno grzejący w gardło. Po ogrzaniu pojawiają się wyraźne akcenty beczkowe, drewniane, waniliowe, bourbonowe. Goryczka niska, ale piwo zostawia po sobie dłuuuugi posmak. Sztos!
Wysycenie: Niskie.

Komes Wymrażany Barley Wine Old Forester BA

Świetne piwo. Tego właśnie się spodziewałem. Komes Wymrażany Barley Wine Old Forester BA to trunek mega esencjonalny, bogaty z wyraźnymi utlenionymi akcentami słodowymi (przyjemnymi!) oraz dobrze wyczuwalnym efektem leżakowania w beczce po bourbonie (chociaż wyczułem więcej nut drewnianych niż waniliowych). Powtórzę raz jeszcze: sztos!

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy ze sklepem Chmiel – Świat Piwa

Reklama