fot. grupazywiec.pl

Grupa Żywiec mocno odczuwa wzrost kosztów produkcji piwa. Odnotowany w pierwszym półroczu 2022 r. zysk był mniejszy o 21 milionów złotych w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

– Skonsolidowany zysk z działalności operacyjnej Grupy wyniósł 112 mln złotych w porównaniu do 133 mln zysku operacyjnego w pierwszym półroczu 2021 roku (LFL) po odjęciu 159 mln złotych jednorazowego wpływu zwrotu nadpłaconej akcyzy od piw smakowych – informuje Grupa Żywiec.

Reklama

Co ciekawe skonsolidowane przychody ze sprzedaży wzrosły o blisko 10 procent z 1 744 milionów złotych przed rokiem do 1 908 milionów złotych. Według Grupy spadek zysku był spowodowany przez duży wzrost osztów produkcji, w tym kosztów energii, surowców i opakowań oraz przez podwyżkę akcyzy.

– Przy podobnym wolumenie sprzedaży, pomimo podwyżki cen, wzrost naszych przychodów nie zrekompensował dalszej inflacji kosztów. Mamy do czynienia z bezprecedensowym poziomem kosztów energii, surowców i opakowań, których nie udało nam się jeszcze w całości przenieść na finalnego konsumenta. Dodatkowo wzrost kosztów finansowania związany z podwyżkami stóp procentowych negatywnie wpłynął na nasz wynik netto – mówi Simon Amor, prezes Grupy Żywiec.

W drugiej połowie roku koncern chce wdrożyć rozwiązania mające pozwolić na oszczędności i tym samym na wzrost przychodów.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Reklama