Kodeks Dobrego PiwaPod koniec lipca na facebookowym fanpejdżu Browaru Witnica zamieszczono informację o stworzeniu przez Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich, o którego istnieniu zapewne wie niewiele osób, Kodeksu Dobrego Piwa. W dokumencie tym zebrano szereg zasad, które powinny być przestrzegane, aby dane piwo mogło zostać uznane za dobre i mogło zostać oznaczone specjalnie przygotowanym w tym celu znakiem. Brzmi to trochę absurdalnie, jednak część zapisów w kodeksie (jeśli ktokolwiek będzie go traktował na poważnie) może pozytywnie wpłynąć na nasz rynek piwa.

Muszę przyznać, że gdy na Facebooku zobaczyłem wspomniany wyżej wpis, złapałem się za głowę. Czytamy w nim bowiem, że dobre piwo powinno spełniać warunki opisane w KDP oraz te wymienione poniżej:

Reklama

„- jest warzone wyłącznie w Polsce, w oparciu o oryginalne receptury Browaru i według określonych zasad wskazanych w Kodeksie Dobrego Piwa,
– nie jest produktem wytwarzanym na zlecenie innych podmiotów i osób trzecich,
– nie jest produkowane na licencji innych podmiotów,
– jest na rynku od co najmniej pół roku i potwierdzona jest jego stabilna jakość,
– jest produkowane tylko pod jedną nazwą.”

Jakkolwiek do zapisów w samym Kodeksie Dobrego Piwa ciężko jest się przyczepić, to jednak część z powyższych zapisów w kontekście piwowarstwa rzemieślniczego jest kuriozalna. Przede wszystkim wykluczają piwa produkowane przez browary kontraktowe, ale także międzynarodowe kooperacje. Biorąc pod uwagę asortyment tzw. browarów regionalnych, które wg mnie zatraciły swój regionalny charakter i powinny być nazywane po prostu browarami średnimi, śmieszy mnie trochę zapis o stabilności jakości, z którą większość z tych średniej wielkości producentów ma ogromne problemy. Mam nadzieję, że te dodatkowe podpunkty są twórczością osoby obsługującej social media w Browarze Witnica, a nie oficjalnym stanowiskiem Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich. Z mojego punktu widzenia światełkiem w tunelu jest fakt, że do trzyosobowej kapituły, która będzie decydowała o przyznaniu wspomnianego wyżej znaku, powołany został… Marcin Stefaniak, czyli znany już Wam z wielu moich wpisów prezes Zachodniopomorskiego Oddziału Terenowego Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich powstało w 1995 r. i przez 10 pierwszych lat funkcjonowało pod nazwą Stowarzyszenie Małych i Średnich Browarów Polskich. Obecnie, wg informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie internetowej stowarzyszenia, zrzesza ono 13 browarów: Browar Amber, Browar Boss Witnica, Browar Fortuna, Browar Grybów, Browar Jabłonowo, Browar Jagiełło, Browar Kormoran, Krajan Browary Kujawsko-Pomorskie, Browar Zamkowy Racibórz, Browar Spiż, Browar Zodiak, Browar Restauracyjny BrowArmia oraz Browar Czarnków.

Reklama