Pale Ale

Coraz więcej browarów rezygnuje z umieszczania na etykietach szczegółów na temat swoich piw. Jest to zasługą absurdalnych kontroli, jakie przeprowadza w Polsce kilka instytucji — m.in. sanepid, czy IJHARS. Lepiej jest po prostu umieścić mniej informacji niż potem tłumaczyć się z niedopatrzeń lub — co gorsza — ponosić nie raz poważne konsekwencje błędów. Najpierw dotknęło to wartości IBU, teraz także składu. Całkiem spoko rozwiązaniem jest zamieszczanie QR kodu prowadzącego do podstrony internetowej z aktualnym składem. No, ale musi to działać, z czym chyba problemy ma Browar Stu Mostów. W przypadku piwa Pale Ale, pomimo kodu QR na etykiecie, na stronie internetowej browaru nie można się dopatrzeć żadnych informacji.

Piwo, którym dziś się zajmuję, trafiło do szerokiej sprzedaży w sklepach znanej sieci handlowej. Sięgając po nie, z ciekawości od razu sprawdziłem, dokąd prowadzi obecny na etykiecie Pale Ale’a kod QR. Niestety, kwadratowy symbol odsyła jedynie do sklepu internetowego firmowanego przez Browar Stu Mostów, a na podstronach przedstawiających portfolio browaru o tym akurat Pale Ale’u ani widu ani słychu. No, chyba że jest to po prostu Salamander Pale Ale w nowej odsłonie — jeśli tak, to zwracam honor.

Reklama

Przyjmując mamy do czynienia z piwem, które niegdyś było dostępne jako Salamander Pale Ale, to jest to jasne piwo górnej fermentacji o ekstrakcie 12,5° Plato i goryczce na poziomie 37 IBU. W jego składzie mamy słody: pilzneński, karmelowy 30-50 EBC, pszeniczny; chmiele: Chinook (na goryczkę), Simcoe, Mosaic (na aromat) oraz Simcoe i Mosaic (na zimno). Jeśli się to potwierdzi, to będę bardzo ukontentowany, ponieważ Mosaika bardzo lubię i propsuję ;).

Sama etykieta jest prosta i czytelna — utrzymana przede wszystkim w żółto-czarnych barwach, z nielicznymi wstawkami w innych kolorach. Może się podobać.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Pale Ale:

Zawiera: słód jęczmienny

Piwo niepasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Pale Ale:

Styl: american pale ale
Ekstrakt:
b/d
Alk. obj.:
 5,1%
IBU:
 b/d
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 22.11.2022

Wygląd: Jasnozłociste, jasnożółte, opalizujące.
Piana: Obfita, drobna, sztywna, gęsta i trwała niczym bita śmietana.
Aromat: Przyjemny, chmielowy — dużo cytrusów w typie cytryna, limonka, a także białe owoce. Rześki, intensywny.
Smak: Dobre, wytrawne, rześkie, orzeźwiające. Baza chmielowa stonowana, zwiewna, o charakterze lekko zbożowym. Smak zdominowany przez chmielowość — chmiele wnoszą sporo akcentów białych owoców, nafty. Goryczka niska.
Wysycenie: Wysokie, dla mnie nawet za wysokie.

Pale Ale
Pale Ale

Fajne piwo. Pale Ale to trunek lekki, rześki i orzeźwiający, fajnie nachmielony. Faktycznie, Mosaic jest wyczuwalny, więc wszystko wskazuje na to, że jest to nowa odsłona obecnego już od jakiegoś czasu na rynku piwa z serii Salamander. Wyszło smacznie i życzyłbym sobie, aby każda „apa” trzymała taki poziom.

Cena: nie pamiętam

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
80 %
Aromat:
90 %
Smak:
88 %
Poprzedni artykułPuchar PSPD 2021/2022 rozstrzygnięty
Następny artykuł#1333: Dobosz – Pilsner
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1132-browar-stu-mostow-pale-aleFajne piwo. Pale Ale to trunek lekki, rześki i orzeźwiający, fajnie nachmielony. Faktycznie, Mosaic jest wyczuwalny, więc wszystko wskazuje na to, że jest to nowa odsłona obecnego już od jakiegoś czasu na rynku piwa z serii Salamander. Wyszło smacznie i życzyłbym sobie, aby każda "apa" trzymała taki poziom.