Hoppy Weizen

Współpraca między siecią sklepów z alkoholem Al.Capone oraz Browarem Trzech Kumpli cały czas się rozwija – powstało już kilka ich wspólnych piw, z których co najmniej większość została zrecenzowana na łamach Portalu o Piwie. Jakiś czas temu dostałem „dary losu”, w których znalazłem m.in. chyba ich najnowszą kooperacyjną nowość. To chmielony po amerykańsku hefeweizen, czyli Hoppy Weizen.

Połączenie klasycznego przecież stylu, którym jest hefeweizen, z nowofalowym chmieleniem nie jest oczywiście pomysłem nowym. Coś takiego od dawna uskutecznia choćby specjalizujący się w piwach pszenicznych niemiecki browar znany jako Schneider Weisse. W Polsce jednak nie jest to kompozycja zbytnio popularna.

Reklama

Hoppy Weizen od duetu Trzech Kumpli & Al.Capone to klasyczny pod względem parametrów weizen, który został nachmielony trzema odmianami nowofalowych chmieli. Dwie z nich to odmiany amerykańskie – Citra oraz Mosaic, trzecia zaś to australijski Galaxy. Mosaika oraz Galaxy bardzo lubię, więc jestem naprawdę ciekaw, jak całość będzie ze sobą współgrać. Jeśli chodzi o skład, to zdziwiła mnie jeszcze jedna rzecz – a mianowicie obecność słodu owsianego, którego w tego rodzaju piwie się nie spodziewałem.

Etykieta Hoppy Weizena jest bardzo ładna, utrzymana w stylistyce witraża, tak bardzo charakterystycznej dla Browaru Trzech Kumpli. Na jej tylnej części znajdziemy długą „morską opowieść”, w której znalazło się miejsce dla bardziej szczegółowych informacji na temat tego piwa. Nie zabrakło też podanej wysokości ekstraktu. Podoba mi się.

O Browarze:

Browar Lotny Trzech Kumpli to jeden z moich ulubionych polskich browarów kraftowych. W mojej ocenie jest to też jeden z bardziej stabilnych pod względem jakości piwnych rzemieślników w Polsce. Został założony przez Piotra Sosina w 2014 r. Obecnie warzy w Browarze Zapanbrat, w którym wszystkie tanki są przeznaczone na wyłączność Browaru Trzech Kumpli.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Hoppy Weizen:

woda, słód pszeniczny, słód jęczmienny, słód owsiany, chmiel, drożdże.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Hoppy Weizen:

Styl: hoppy weizen
Ekstrakt:
12,5° Plato
Alk. obj.:
 4,9%
IBU:
 b/d
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 14.05.2023

Wygląd: Jasnożółte, mętne.
Piana: Niska, biała, drobniutka. Szybko opada do cieniutkiej warstewki.
Aromat: Bardzo przyjemnie owocowy, banan, mango, białe owoce.
Smak: Hoppy Weizen to piwo dość słodkie, pełne. W smaku mamy przede wszystkim nuty zbożowe z wyraźnymi akcentami bananowymi. Dalej pojawia się sporo nut owocowych – mango, pomarańcza, białe owoce. Finisz wyraziście goryczkowy. Goryczka przyjemna, w typie albedo od grejpfruta. Chwilę pozostaje ona w gardle.
Wysycenie: Niskie, w kierunku umiarkowanego.

Hoppy Weizen

Hoppy Weizen to fajne piwo. Co prawda mamy w nim niezbyt imponującą jak na ten styl pianę, ale w smaku i aromacie jest już bardzo dobrze. Jest banan, są owoce tropikalne. Jedynie miłośnicy goździkowych fenoli mogą być zawiedzeni. Na intensywna spora jak na weizena goryczka.

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej z siecią sklepów Al.Capone

Reklama