Koźlak Kresowy

Z czterech próbowanych dotychczas przeze mnie piw z Browaru BIAŁY najbardziej smakował mi weizen Złota Pszenica. Dziś ponownie sprawdzę, czy piwowar Sławomir Ignatiuk „umie w klasyczną pszenicę” – w zestawie piw, który otrzymałem prosto z Podlasia, znalazł się bowiem Koźlak Kresowy, czyli weizenbock (a.k.a. koźlak pszeniczny).

Weizenbocka zwykle można spokojnie określić jak „dunkelweizena na sterydach”. Od standardowej wersji różni go przede wszystkim wyższy, „koźlakowy” ekstrakt, a tym samym wyższa zawartość alkoholu. Łączy on w sobie melanoidynowe, opiekane nuty charakterystyczne dla koźlaka oraz weizenowe banany i goździki. Z całą pewnością nie jest to piwo, które zadowoliłoby tzw. „hop headów”, ponieważ aromat chmielowy w weizenbockach powinien być nieobecny, a goryczka niska. 

Reklama

Koźlak Kresowy wygląda – przynajmniej w teorii – na klasycznego przedstawiciela stylu. Jak czytamy na etykiecie, jest to piwo ciemno bursztynowe, o kwiatowym, cytrusowym, lekko kawowym aromacie. W smaku wg browaru znaleźć można akcenty chlebowo-słodowe, bananowe, waniliowe, a także przyprawowe. Czyli wszystko tak, jak być powinno. Zastanawia mnie jednak, skąd wziął się ten cytrusowy aromat, kiedy piwo jest chmielone dobrze nam znanym polskim chmielem Lubelskim. Odmianę tę kojarzę jako wnoszącą do piwa nuty trawiaste, kwiatowe. 

Browar BIAŁY ruszył w lutym 2018 r., choć pierwsze piwa do sklepów trafiły dopiero w maju. Działający we wsi Łyski koło Białegostoku (gmina Choroszcz) browar dysponuje warzelnią o wybiciu 5 hl. Do jego wyposażenia należą: kadź zacierno-filtracyjną, kadź warzelna z whirpoolem oraz zbiornik wody gorącej, a także sześć zbiorników cylindryczno-stożkowych o łącznej pojemności 60 hl. 

Styl: weizenbock
Ekstrakt:
 16° Plato 
Alk. obj.:
 6,9%
IBU:
 b/d

Data przy­dat­no­ści: 16.03.2019

Kolor: Ciemnobrązowe, pod światło czerwone
Piana: Beżowa. Taka sobie, niby coś tam się tworzy, ale szybko głośno syczy i znika praktycznie całkowicie. Pozostaje tylko obrączka. 
Zapach: Dużo ciemnego pieczywa, trochę karmelu. Przyprawowe fenole (goździk) są również obecne. 
Smak: Tu również dominuje ciemne pieczywo. Do tego sporo kawy, są też fenolowe przyprawy, głównie goździk. Jest też nieco banana. Goryczka niska. Smakuje to nieco jak dunkelweizen, mogłoby być bardziej treściwe.
Wysycenie: Wysokie. 

Koźlak Kresowy
Koźlak Kresowy

Bardzo poprawny weizenbock – ciężko się do czegoś w nim przyczepić. Na pewno Koźlak Kresowy mógłby być bardziej treściwy. Zapowiadanych na etykiecie akcentów kwiatowych i cytrusowych nie odnotowałem. Niemniej wszystko to, co jest najważniejsze w weizenbocku, w tym piwie było: melanoidyny, goździki, banan. Jest OK.

Cena: otrzymane w ramach współpracy z Browarem BIAŁY

Reklama