Gdański Ciemny Lager

Jasne, ciemne i pszeniczne to taki żelazny zestaw, który jeszcze niedawno w swojej ofercie miał praktycznie każdy browar restauracyjny. Obecnie się to zmieniło, ale nadal w wielu miejscach te trzy rodzaje piwa stanowią rdzeń, który jest zawsze dostępny. Oprócz nich do oferty trafiają piwa specjalne, które pojawiają się rotacyjnie. Co ciekawe, właśnie na taki zestaw trzech piw trafiłem będąc w gdańskim Browarze Piwna – tak po prawdzie spodziewałem się nieco ciekawszego wyboru. No, ale o pilsie i weizenie mogliście już przeczytać na moim blogu – teraz przyszedł czas na Gdański Ciemny Lager.

Dostępne w browarach restauracyjne „Ciemne” to zazwyczaj piwo w stylu monachijskie ciemne (munich dunkel). Jest to trunek łagodny, przystępny. W jego smaku można znaleźć akcenty melanoidynowe, karmelowe, chlebowe, opiekane, ale także orzechowe, czekoladowe, a nawet kawowe. Chmiel zazwyczaj nie odgrywa większej roli.

Reklama

Gdański Ciemny Lager został nalany do identycznej butelki jak w przypadku Pilsa i Pszenicznego. Jest to butelka malowana, bez „tradycyjnej” w swojej formie papierowej, czy też foliowej etykiety. Na szyjkę nałożona została natomiast mini etykietka, przypominająca może nieco krawatkę z podstawowymi informacjami na temat tego piwa – ekstraktem i zawartością alkoholu. Jest też podany ogólnikowy skład i data przydatności do spożycia (tu zaznaczę, że piwo piłem jeszcze w terminie – już po degustacji czekało trochę na opisanie na blogu ;)). Poza tym nie znajdziemy tu żadnych informacji na temat użytych słodów, czy chmieli.

Więcej o browarze przeczytacie w relacji z mojej wizyty w Gdańsku.

Styl: ciemny lager
Ekstrakt:
 13° Plato  
Alk. obj.:
 5,8%
IBU:
 b/d

Data przy­dat­no­ści: 26.05.2019 r.

Kolor: Bursztynowe, herbaciane. Klarowne.
Piana: Beżowa, umiarkowanie obfita. Syczy i bardzo szybko opada do obrączki.
Zapach: Biszkoptowy, opiekany, pojawia się sporo czekolady.
Smak: Gdański Ciemny Lager to piwo zdecydowanie słodowe w smaku – królują nuty opiekane, biszkoptowe, uzupełnione przez czekoladę i kawę zbożową. Po chwili ujawnia się niestety dużo mokrego słodu, co daje niezbyt przyjemny efekt. Gdzieś w tle pojawia się jakby delikatny diacetyl. Goryczka niska.
Wysycenie: Umiarkowane, w kierunku wysokiego.

Gdański Ciemny Lager
Gdański Ciemny Lager

Gdyby nie ta nie do końca przyjemna dla mnie słodowość, Gdański Ciemny Lager byłby przyjemnym, łatwym w odbiorze „ciemniakiem”. Profil nie jest całkowicie czysty, gdzieś w tle pojawiał się delikatny diacetyl. Co ciekawe, miałem okazję spróbować próbkę tego piwa z kranu na miejscu w browarze i tam diacetyl był dużo wyraźniejszy. Ot, można powiedzieć, że jest to takie typowe piwo „do obiadu” ;).

Cena: 13 zł za 0,33 litra w browarze

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Ocena:
74 %
Poprzedni artykuł#644: Nepomucen – Charlotte
Następny artykułBrut IPA z Kuźni Piwowarów trafia na rynek
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
645-piwna-gdanski-ciemny-lagerGdyby nie ta nie do końca przyjemna dla mnie słodowość, Gdański Ciemny Lager byłby przyjemnym, łatwym w odbiorze "ciemniakiem". Profil nie jest całkowicie czysty, gdzieś w tle pojawiał się delikatny diacetyl. Co ciekawe, miałem okazję spróbować próbkę tego piwa z kranu na miejscu w browarze i tam diacetyl był dużo wyraźniejszy. Ot, można powiedzieć, że jest to takie typowe piwo "do obiadu" ;).