MUSTANG: I'm Legend

W lutym, jeszcze przed wybuchem koronawirusowej pandemii, Browar Łąkomin świętował piąte urodziny. Z tej okazji wypuścił pięć nowych premier, które odbywały się przez pięć tygodni w lokalach w całej Polsce, w tym m.in. w szczecińskim The Office. W Szczecinie zadebiutował american strong lager MUSTANG: I’m Legend, którym dziś zajmę się tu na portalu.

Tak wiem, sporo wody w Odrze upłynęło już od tamtego czasu, co przy piwach niepasteryzowanych nie zawsze jest korzystne. W tym przypadku jestem jednak spokojny – trunek ma aż 9,1% alkoholu, więc zdecydowanie należy do piwnej wagi ciężkiej, a tym samym zakładam, że siedem miesięcy oczekiwania nie jest mu straszne. Jedynym, o co się boję, jest charakterystyczny dla american strong ale’a aromat amerykańskich odmian chmielu – ten mógł już w znacznej części ulecieć. No, ale może jednak nie będzie tak źle :).

Reklama

Nazwa piwa MUSTANG: I’m Legend nawiązuje do pasji piwowara Łąkomina Adama Śmiglaka, którą są Fordy Mustangi. O ile wiem, on sam takowym jeździ. Na etykiecie mamy więc typowego „jankesa” w kurtce z kołnierzem stójkowym, z bandaną na szyi i kapeluszem z rondem na głowie. W tle widać sylwetkę samochodu mustang oraz powiewającą amerykańską flagę. Stylowo :).

– Mocne, intensywne amerykańskie ale, wielowarstwowe, pełne w smaku, słodowe z wyrazistą goryczką i z cytrusowy, lekko żywicznym aromatem. Piwo z charakterem i z pazurem, takie jak mustang – czytamy na etykiecie recenzowanego dziś piwa.

MUSTANG: I’m Legend zostało nachmielone trzema amerykańskimi odmianami chmielu – Chinookiem, Amarillo oraz Citrą. Z ciekawszych dodatków, które zostały użyte w tym piwie, na pewno należy wspomnieć o cukrze demerara. Jest to brązowy, nierafinowany cukier trzcinowy, który ma charakterystyczny karmelowy posmak. Tego rodzaju dodatki są charakterystyczne dla belgijskich mocnych piw, charakteryzujące się balansem przesuniętym w kierunku wytrawności i głębokim odfermentowaniem.

Piwo MUSTANG: I’m Legend zakupiłem przy okazji mojej krótkiej wizyty w Łąkominie, który akurat leżał na trasie mojej podróży :).

Skład piwa MUSTANG: I’m Legend:

woda, słody: pale ale. carared, karmelowy jasny; cukier demerara, chmiele: Chinook, Amarillo, Citra; drożdże: US-05.

Piwo niepasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa MUSTANG: I’m Legend:

Styl: american strong ale
Ekstrakt:
 21,5° Plato
Alk. obj.:
 9,1%
IBU:
 4/6 w skali własnej browaru

Kolor: Miedziane, ciemne. Pod światło wpada w głęboki pomarańcz.
Piana: Umiarkowanie obfita, drobna, gęsta. Beżowa. Opada do równomiernej, cieniutkiej warstwy. Zostawia śladowy lejsing.
Zapach: Chmielowy – słodkie cytrusy, owoce tropikalne, winogrono, rodzynki, figi. Sporo karmelu i nut opiekanych.
Smak: Słodziaszek. MUSTANG I’m Legend to piwo słodkie, trochę wyklejające podniebienie. Sporo tu klimatów kojarzących się z piwami belgijskimi – kandyzowane owoce, sporo owoców suszonych. Nie ma jednak przyprawowych fenoli. Są natomiast przyjemne cytrusy i owoce tropikalne, ale niezbyt intensywne – są raczej tłem. Trunek jest gładziutki, „śliski” na języku. Po ogrzaniu pojawiają się nuty karmelowe, toffee, opiekane. Na finiszu wyraźna chmielowa goryczka. Alkohol świetnie ukryty.
Wysycenie: Niskie.

MUSTANG: I'm Legend
MUSTANG: I'm Legend

Kupując to piwo nie spojrzałem, że jest to piwo mocne – i gdzieś w tyle głowy miałem, że w zapasach mam jeszcze jakiegoś lekkiego pale ale’a, choćby dlatego że Łąkomin mocarne trunki rozlewa zazwyczaj do małych butelek o pojemności 0,33 litra. A tu mamy american strong ale’a opakowanego w butelkę 500-militrową. Ot, jakoś mnie to zmyliło :P. Chociaż nie powiem – było to dla mnie dość miłym zaskoczeniem :). Samo piwo jest bardzo dobre, gładkie i intensywnie słodowe. Sporo w nim owoców, a na finiszu mamy naprawdę wyraźną, intensywną goryczkę :). Bardzo fajne piwo :).

Cena: bodaj 15 zł za 0,5 litra w sklepiku przy Browarze Łąkomin (nie pamiętam dokładnie)

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
82 %
Aromat:
88 %
Smak:
86 %
Poprzedni artykułPodano wyniki Międzynarodowego Cieszyńskiego Konkursu Piw Domowych
Następny artykułWracają kooperacyjne piwa z serii Hazy Disco
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
868-lakomin-mustang-im-legendKupując to piwo nie spojrzałem, że jest to piwo mocne - i gdzieś w tyle głowy miałem, że w zapasach mam jeszcze jakiegoś lekkiego pale ale'a, choćby dlatego że Łąkomin mocarne trunki rozlewa zazwyczaj do małych butelek o pojemności 0,33 litra. A tu mamy american strong ale'a opakowanego w butelkę 500-militrową. Ot, jakoś mnie to zmyliło :P. Chociaż nie powiem - było to dla mnie dość miłym zaskoczeniem :). Samo piwo jest bardzo dobre, gładkie i intensywnie słodowe. Sporo w nim owoców, a na finiszu mamy naprawdę wyraźną, intensywną goryczkę :). Bardzo fajne piwo :).