Od wczoraj, 31 maja br., w czeskich lokalach, pubach, gospodach, a także w innych punktach rozrywkowych, nie można palić papierosów oraz ich elektrycznych odpowiedników.  W Polsce podobny zakaz został wprowadzony już siedem lat temu, tj. w 2010 r. Obecnie w Unii Europejskiej jedynym krajem, który nie wprowadził jeszcze podobnych restrykcji, jest Słowacja. 

Dla wielu osób połączenie alkohol (piwo) plus papieros jest niestety nierozerwalne i one zapewne będą najbardziej niezadowolone z wprowadzenia nowego zakazu. Ja jednak tego rodzaju zmiany oceniam jak najbardziej na plus – może dlatego, że jestem osobą niepalącą. I z własnych obserwacji mogę śmiało powiedzieć, że spokojnie do niepalenia w tego typu punktach można się przyzwyczaić. Doskonale pamiętam jeszcze czasy, kiedy każde wyjście do polskiego pubu kończyło się tym, że po powrocie do domu śmierdziało się niczym dawno nieczyszczona popielniczka. Nie wspomnę już o tym, że wewnątrz lokali bardzo często było tyle dymu, że było wręcz siwo, a w powietrzu z powodzeniem można było zawiesić siekierę. Ale i tak nie to w tym wszystkim najważniejsze, ponieważ wyjście do takiego „napalonego” lokalu wiązało się z kilkugodzinnym tzw. biernym paleniem, które – jak zapewne wszyscy wiedzą – do najzdrowszych nie należy. Osoba niepaląca w czasach sprzed zakazu nie miała na to w sumie żadnego wpływu i chcąc nie chcą będąc w pubie musiała ten dym papierosowy wdychać.

Zaznaczam jednak, że piszę to całkowicie abstrahując od czeskich warunków – w Czechach jak już to bywam jedynie chwilowo i przejazdem i jak dotąd nie miałem okazji odwiedzić prawdziwej czeskiej, piwnej gospody. W informacjach na ten temat, które podały polskie media, wspomniano jednak o sondażach, w których naprawdę sporo Czechów popiera wprowadzenie obostrzeń – pośród niepalących poparcie wynosi ponad 75%, zaś pośród palących – ponad 50%.

A Wy co sądzicie o tego typu zakazach? Są potrzebne, czy wręcz odwrotnie? Czy czeskie lokale stracą przez to swój klimat, czy jednak nic wielkiego się im nie stanie? Zapraszam do dyskusji w komentarzach :).