fot. Nowak.michal/Wikimedia Commons

100% udziałów w Browarze Zamkowym Cieszyn zamierza przejąć spółka Felix Investments, firma reprezentująca rodzinę Państwa Leda – informuje w komunikacie prasowym Grupa Żywiec. W poniedziałek (30 listopada) podpisany został w tej sprawie list intencyjny.

Do tej pory spekulowano, że cieszyński browar może trafić w ręce Marka Jakubiaka lub Janusza Palikota.

Reklama

– Bardzo nam zależało na tym, aby Browar Zamkowy Cieszyn zyskał inwestora, który będzie chciał zachować nie tylko dotychczasową działalność browaru i jego pracowników, ale także jego wyjątkowy charakter. Cieszę się, że nabywcą browaru będzie firma rodzinna, która działa na terenie Śląska Cieszyńskiego. To partner który podziela nasz szacunek do tradycji, a dotychczasowymi projektami udowadnia, że potrafi rozwijać takie historyczne miejsca, nadając im nowe przeznaczenie – mówi prezes Grupy Żywiec Francois-Xavier Mahot.

Państwo Leda to rodzina związana z gastronomią na Śląsku. W Ustroniu prowadzą trzy restauracje o znakomitej renomie: Angel’s Steak & Pub, w miejscu gdzie od 1737 roku prowadzona była rozmaita działalność gastronomiczna, a także Sisi – Pizzeria e Ristorante oraz Miamo restaurację japońską. Obecnie Ledowie realizują projekty inwestycyjne zmierzające do otwarcia kolejnych dwóch restauracji w Wiśle, a ponadto trzech w Katowicach. Działają także w innych rejonach Śląska. W ubiegłym roku pozyskali zakłady mięsne w Bielsku-Białej, w których skutecznie wprowadzili model produkcji wyrobów mięsnych metodami całkowicie tradycyjnymi i naturalnymi pod nową marką „Adam Wolf”. Na Dolnym Śląsku od prawie 20 lat przywracają do życia zabytkowy pałac z XVIII wieku w Jedlinie-Zdrój, w którym obecnie znajduje się muzeum, hotel, hostel, sale balowe, a od 2014 roku także browar.

– Cieszę się, że Grupa Żywiec zdecydowała się powierzyć właśnie nam dalszy rozwój Browaru Zamkowego Cieszyn. To prawdziwa lokalna duma, jak również perła nie tylko browarnictwa, ale i turystyki. Jesteśmy prawdziwymi pasjonatami takich unikalnych miejsc i naszą ambicją jest, żeby nie tylko utrzymać dotychczasowe ponad 170-letnie dziedzictwo browaru ale, żeby je rozwinąć – mówi Adam Leda, prezes Felix Investments sp. z o.o.

Browar Zamkowy Cieszyn to obiekt zabytkowy. Warzy nieprzerwanie od 1846 r. To tam pierwszą siedzibę miało Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych. To w tym browarze przez lata warzony był Grand Champion, zwycięskie piwo cieszyńskiego Konkursu Piw Domowych. Pod koniec września br. Grupa Żywiec ogłosiła, że do końca I kwartału 2021 r. zamierza sprzedać lub zamknąć cieszyński zakład.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Reklama