podium-1060918_800Na początku każdego miesiąca będę dla Was przygotowywał podsumowanie piw degustowanych w ciągu ostatnich 30 dni. Ma ono formę zestawienia, które zostało podzielone na kilka kategorii, w których przyznawane będzie jedno wyróżnienie. Na koniec roku planuję zrobić roczny ranking, oparty na tych publikowanych co miesiąc – w każdej kategorii wyróżnię wtedy po 3 piwa.

W marcu najlepszym i najmocniejszym piwem okazał się koźlak lodowy o nazwie Aventinus Eisbock z niemieckiego Browaru Schneider Weisse. Było to zdecydowanie do przewidzenia, choćby biorąc pod uwagę parametry tego trunku, ale także i recenzje, które można znaleźć w Internecie. Wygląda na to, że dobra reputacja tego piwa jest jak najbardziej zasłużona :).

W marcu 2016 r. wyróżnienia otrzymują:

Najlepsze piwo marca: Aventinus Eisbock z Browaru Schneider Weisse – 4,4/5
Najlepsze polskie piwo marca: Viking Pils z Browaru Setka, Stout Bourbon Barrel Aged z Browaru Nepomucen, Bruce z Browaru Solipiwko – 4,3/5 (ex aequo)
Najmocniejsze piwo marca: Aventinus Eisbock z Browaru Schneider Weisse – 12% alk
Najbardziej ekstraktywne piwo marca: Aventinus Eisbock z Browaru Schneider Weisse
– 25,5* Plato
Najmniej ekstraktywne piwo marca: Viking Pils z Browaru – 12* Plato
Najbardziej nachmielone piwo marca: Bruce z Browaru Solipiwko – 117 IBU

Ranking poprzedniego miesiąca (kliknij, aby zobaczyć)

W marcu opublikowałem 10 recenzji, a średnia ocena wyniosła 3,94. Degustowane piwa miały średnio 15,25% ekstraktu, a alkoholu 6,51%.

Wyróżnionym browarom gratuluję! Następne podsumowanie – już za miesiąc!