Ursa Maior
Źródło: Browar Ursa Maior/Facebook

Czerwone, oczojebne banery zawierające informację, że Ursa Maior jest jedynym bieszczadzkim browarem, pojawiły się ostatnio na Facebookowym profilu Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa „Ursa Maior” z Uherzec Mineralnych, czym de facto wypowiedziała nieoficjalną wojnę przeciwko piwom „podszywającym” się pod pochodzące z regionu Bieszczad. Jak podejrzewam, jest to akcja skierowana przede wszystkim przeciwko takim przypadkom jak piwa z serii Wetliner, które zostały wypuszczone przez Browar Sulimar z Piotrkowa Trybunalskiego. 

Wetliner to marka serii piw, która została wypuszczona na rynek w 2014 r. Nie widziałem ich już od jakiegoś czasu w sklepach (ale też nie bywam w delikatesach Piotr i Paweł, gdzie to piwo się pojawiało), więc nie jestem do końca pewien, czy nadal są one produkowane. W skład tej serii wchodzą m.in.: Wetliner Solina (jasny lager), Wetliner Mgły Sanu (weizen), czy też Wetliner Bukowe Berdo (wheat ale). Jak można przeczytać na etykietach tych piw, jest to projekt, który powstał przy udziale piwowara domowego Andrzeja Rozmysłowica z Przystanku Cisna.

Reklama

Osobiście nie kojarzę obecnie innych piw, które wyraźnie odwoływałyby się do bieszczadzkiej spuścizny. Możliwe, że w Polsce południowo-wschodniej pojawiły się też inne takie produkty z innych browarów, co spowodowało taką a nie inną reakcję Ursy. Sprzedaż piwa quasi regionalnego, które w rzeczywistości warzone jest na drugim końcu Polski, nie należy do rzadkości – wystarczy wspomnieć tu choćby „nadmorskie” piwa warzone w Witnicy: Gdańskie, Sopociak, Międzyzdrojowe, czy też Łebskie. Koncernowy „wrocławski” Piast też jest tego dobrym przykładem, bowiem warzony jest m.in. w Browarze Bosman w Szczecinie, należącym do Carlsberg Polska.

Czy taka akcja coś da? Śmiem wątpić – i tak większość konsumentów będzie kupować piwo przede wszystkim „oczami”, nie wczytując się w dane teleadresowe producenta. Skutkiem ubocznym tego posunięcia może być postrzeganie przez beer geeków Browaru Ursa Maior, jako podmiotu agresywnego i nadgorliwego. Jedno jest pewne – u Ursie znów się mówi :). A Wy co sądzicie o tym posunięciu? Piszcie w komentarzach!

AKTUALIZACJA – 29.04.2016, 18:22

W komentarzu na Facebooku potwierdzono mi (dzięki Jacek Neumann!), że piwa marki Wetliner wciąż są w sprzedaży w sieci Piotr i Paweł. Ponadto z komentarzy zamieszczonych pod moim wpisem w serwisie Wykop.pl (dzięki Kramah!) dowiedziałem się, że w okolicach Soliny dostępne jest piwo Bieszczadzkie Niefiltrowane, warzone przez Browar Jagiełło spod Chełma.

Reklama