propaganda-antybrowar2Dziś na moim blogu zadebiutuje kolejny browar, choć tym razem nie kontraktowy, których na polskim rynku nie brakuje. Antybrowar, bo o nim mowa, swoje piwa warzy w Łodzi. Ma już na swoim koncie kilka naprawdę ciekawych piw – jak np. saison czy też smoked american stout. Nazwy wszystkich piw w portfolio Antybrowaru utrzymane są w tej samej konwencji – rozpoczynają się członem ANTY, bądź PRO. Dziś jednak zajmę się piwem w stylu teoretycznie nieco nudniejszym od tych wyżej wymienionych, ale nie często spotykanym na polskim rynku – będzie to red american IPA o nazwie PROpaganda.

Warto zaznaczyć, że cała seria piw Antybrowaru prezentuje spójną całość, dzięki naprawdę przemyślanym projektom, które bardzo mi się podobają.

Reklama

Jeśli chodzi o teorię to red american IPA jest stylem, którego nazwa pochodzi od charakterystycznego czerwonego koloru piwa uzyskanego za pomocą odpowiedniej kompozycji słodu. Intensywna chmielowość powinna być podszyta umiarkowanymi „ciemnymi” nutami słodowymi – takich jak np. karmel, toffi, nuty opiekane, które odróżniają red IPA od amber ale, od którego z reguły jest także mocniejsze. Aromat chmielowy nie powinien zostać jednak przez nie zdominowany, powinien pozostawać na pierwszym planie. Do tej pory na moim blogu opisywałem przedstawiciela imperialnego wariantu tego stylu – Imperial Red AIPA z Browaru BIRBANT.

Styl: red american IPA
Ekstrakt: 16,5%
Alk. obj.: 6,8%
IBU: 60

Data przydatności do spożycia: 16.06.2016

Kolor: Głęboko herbaciane, pod światło czerwone, przejrzyste, idealnie klarowne.
Piana: Piana obfita, bardzo trwała. Średnio- i drobnopęcherzykowa. Piana osadza się na szkle w postaci bardzo ładnego lejsingu.
Zapach: Chmielowy – nafta z nutą arbuza, po zamieszaniu wychodzi wyraźny karmel.
Smak: Karmelowe, ale w typie twardych cukierków karmelkowych. Chlebowe. Na drugim planie nuty chmielowe: słodkawe cytrusy, lekka nafta. Goryczka jest na średnim poziomie, choć finisz sprawia wrażenie trochę cierpkiego.
Wysycenie: Wysycenie może ciut poniżej średniego.

propaganda-antybrowar3

propaganda-antybrowar4
Prawda, że ładna barwa?

Bardzo smaczne piwo – jedno z najsmaczniejszych red IPA, jakie do tej pory piłem (ustępuje chyba tylko Red AIPA z Browaru Haust). PROpaganda jest przede wszystkim piwem bardzo dobrze zbalansowanym, chociaż jak dla mnie chmielowość mogłaby być bardziej wyeksponowana. Niemniej jest to trunek łatwy i przyjemny, bez ekstremalnej goryczki, przez co może posmakować także osobom niedoświadczonym w piciu mocno goryczkowych piw. Podsumowując – Antybrowar zaliczył udany debiut na moim blogu, a piwo polecam.

Cena: 8,50 zł za butelkę 0,5 l w internetowym sklepie specjalistycznym

Reklama