Ožujsko AmberChorwacja, w której bywam corocznie od 15 lat, do niedawna jawiła się jako piwna pustynia, na której można było napić się jedynie koncernowych, bezpłciowych lagerów. Choć szału na chorwackim piwnym rynku wciąż nie ma, to powoli coś zaczyna się zmieniać, bo powstają już nowofalowe browary kraftowe. Pierwszą jaskółką zmian było wypuszczone w 2012 r. w ramach jubileuszowej limitowanej edycji przez jeden z największych chorwackich browarów – Zagrebačka Pivovara – piwo Ožujsko Amber, które charakteryzowało się mocniejszym, jak na warunki koncernowe, chmieleniem. Niestety ten bursztynowy lager szybko zniknął ze sklepów i był niedostępny aż do obecnego roku, dlatego nie mogłem sobie odmówić jego zrecenzowania.

Zagrebačka pivovara, którego nazwę można przetłumaczyć jako „zagrzebski browar”, powstał w XIX wieku i wówczas był zakładem naprawdę nowoczesnym – wg Wikipedii elektryczność została do niego doprowadzona szybciej niż do miasta, które wówczas było stolicą Królestwa Dalmacji, Chorwacji i Slawonii, a 100 lat później miało stać się stolicą niepodległej Chorwacji. W 2012 r. browar został przejęty przez amerykański koncern Molson Coors.

Reklama

Niestety jak to w przypadku piw koncernowych często bywa, o Ožujsko Amber wiadomo niewiele. Jest to piwo w stylu określanym jako lager wiedeński, czy też Vienna lager. Jest to trunek, którego charakteryzuje bursztynowa barwa, wytrawność oraz obecność opiekanych, herbatnikowych akcentów. W smaku i aromacie chmielowość powinna być raczej słaba, przez co styl ten bywa uważany za jeden z tych nudniejszych, szczególnie że goryczka nie powinna przekraczać 30 IBU.

<

p style=”text-align: justify;”>Styl: Vienna lager
Ekstrakt:
 b/d
Alk. obj.:
 4,8%
IBU:
 b/d

Data przy­dat­no­ści: 21.09.2016 r.

<

p style=”text-align: justify;”>Kolor: Bursztynowe, herbaciane, przejrzyste.
Piana: Ładna, drobna, obfita, ale dość szybko się strzępi i dziurawi. Zostawia całkiem niezły lejsing.
Zapach: Słodowy, lekko opiekany – wyczuć można herbatniki, ciasteczka.
Smak: Słodowy, melanoidynowy, lekko karmelowy, ale piwo nie jest zbyt treściwe. Goryczka średnia, wyraźnie zaznaczona dzięki wytrawnemu charakterowi piwa, lekko zalegająca.
Wysycenie: Dość wysokie.

ozujsko-amber3

Poprawny lager wiedeński – jak na ten styl przystało niewiele się w tym piwie dzieje, choć na plus zaliczam wyraźnie zaznaczoną goryczkę. Być może nie jest ona najszlachetniejsza, ale urozmaica trochę całokształt bursztynowego Ožujsko. Ogólnie rzecz biorąc jest to jedna z ciekawszych koncernowych piwnych propozycji w Chorwacji. Idealnie spełnia swą rolę na plaży podczas upałów.

<

p style=”text-align: justify;”>Ocena: 3,8/5
Cena: nie pamiętam dokładnie, ale około 7 kun chorwackich (czyli około 3,50-4 zł) w chorwackim markecie

Reklama