Śnieżynka (Christmas Edition)

No i święta już za nami. Miałem zamiar zająć się kolejnym piwem świątecznym jeszcze przed Wigilią, ale jakoś nie wyszło. Temat ten więc będę kontynuował jeszcze w najbliższym czasie. Pierwszym poświątecznym trunkiem, jakim się zajmę, będzie pierwsze piwo z zestawu, który otrzymałem mniej więcej tydzień temu od Browaru Profesja. Na pierwszy rzut pójdzie Śnieżynka (Christmas Edition), czyli belgian dubbel.

Tegoroczne Boże Narodzenie po raz pierwszy od wielu lat w moim regionie były białe – kilka dni wcześniej nie napadało może zbyt wiele śniegu, ale dzięki dość pokaźnym mrozom pokrywa śnieżna utrzymała się do dziś. Dzieci miały dzięki temu trochę frajdy – kierowcy znacznie mniej ;). Fajnie się więc złożyło i tytułowe piwo bardzo dobrze pasuje do aktualnej aury :).

Reklama

Śnieżynka (Christmas Edition) to belgian dubbel, czyli piwo w wywodzącym się z belgijskich klasztorów stylu. Trdycyjnie było to tzw. piwo podwójne – lepsze od tego, co zazwyczaj było serwowane zwyczajnym pątnikom. Dziś jest to dość ciemny trunek górnej fermentacji, który zwykle charakteryzuje się złożonym bukietem aromatyczno-smakowym, kompozycją nut owocowych, przyprawowych, melasowych, tostowych i karmelowych. Od dolnofermentacyjnego koźlaka odróżnia się głównie intensywniejszą owocowością oraz obecnością nut przyprawowych, fenolowych.

Recenzowana przeze mnie Śnieżynka od typowego dubbla różni się dodatkiem rodzynek, które jednak bardzo dobrze pasują do charakteru Bożego Narodzenia. W końcu wiele tradycyjnych potraw (kutia, pieczone mięsa, oraz ciasta) przygotowuje się dodając do nich rodzynek. Ciekawostką jest również użycie płatków owsianych.

Na etykiecie dzisiejszego piwa nie mogło zabraknąć postaci krasnala – symbolu Wrocławia i Browaru Profesja. Tym razem jest to postać płci żeńskiej w towarzystwie jakiegoś rogatego zwierza – renifera, czy też innego jelonka. Wybaczcie, nie jestem znawcą tego rodzaju rogacizny, więc nie jestem w stanie rozpoznać, co to dokładnie za gatunek.

O Browarze:

Browar Profesja powstał w 2012 r. w formie stacjonarnej we Wrocławiu. Znany jest z nazywania swoich piw nazwami profesji i umieszczania na etykietach postaci krasnoludów danego zawodu. W swoim portfolio ma wiele interesujących piw, w tym braggota, czy imperialne stouty. Kilka tygodni temu, w połowie listopada 2021 r., browar ten został przejęty przez spółkę Mazurska Manufaktura. Według deklaracji nowego właściciela Browar Profesja ma nie stracić swojego unikalnego charakteru.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Śnieżynka (Christmas Edition):

woda, słód jęczmienny, cukier, płatki owsiane, rodzynki, chmiel, drożdże (Belgian Bastogne).

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Śnieżynka (Christmas Edition):

Styl: belgian dubbel
Ekstrakt:
 18° Plato
Alk. obj.:
 7,9%
IBU:
 0,5/5 w skali własnej browaru
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 21.08.2022

Kolor: Miedziane, pod światło wpadające w czerwień i pomarańcz. Opalizujące.
Piana: Kremowa, umiarkowanie obfita. Drobna, gęsta i trwała. Opada do grubej obrączki przyklejonej do szkła. Zostawia śladowy lejsing
Aromat: Karmelowy, melasowy, przyjemnie owocowy. Lekko cukierkowy.
Smak: Dobre, przyjemnie owocowe – dominują czerwone, dość słodkie owoce. Dalej mamy akcenty karmelowe, melasowe. Pod kątem słodyczy, piwo jest bardzo dobrze zbalansowane – nie ma jej zbyt mało, ani zbyt dużo. Alkohol dobrze ukryty. Goryczka niska.
Wysycenie: Dość wysokie.

Śnieżynka (Christmas Edition)

Fajne piwo. Faktycznie sporo w nim nut owocowych, które nadają Śnieżynce przyjemnego charakteru, który faktycznie może kojarzyć się z jakimś świątecznym ciastem. Przyczepić się nie można ani do wyglądu, ani do zapachu, ani do smaku. Całość jest udana i należy docenić, że nie jest to typowe przeładowane przyprawami korzennymi piwo świąteczne :).

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej z Browarem Profesja

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
85 %
Aromat:
80 %
Smak:
86 %
Poprzedni artykuł1067: Brouwerij St. Bernardus – Christmas Ale
Następny artykułPiwna rewolucja trafiła do Wikipedii
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1068-profesja-sniezynka-christmas-editionFajne piwo. Faktycznie sporo w nim nut owocowych, które nadają Śnieżynce przyjemnego charakteru, który faktycznie może kojarzyć się z jakimś świątecznym ciastem. Przyczepić się nie można ani do wyglądu, ani do zapachu, ani do smaku. Całość jest udana i należy docenić, że nie jest to typowe przeładowane przyprawami korzennymi piwo świąteczne :).