PINTA Of The Month (October 2021): HBC-586 Superstar

Dzisiejsza recka zapewne wywoła u wielu z Was salwę śmiechu, ewentualnie uśmiech politowania. Mam tego świadomość. Zajmę się bowiem dzisiaj PINTĄ Miesiąca, tylko że nie aktualną, ale tą tą, która była wypuszczona w… październiku ubiegłego roku. Powiedziałem sobie, że to piwo będzie wadliwe, to po prostu recki nie opublikuję. Jeśli więc czytacie te słowa, to oznacza to, że piwo PINTA Of The Month (October 2021): HBC-586 Superstar, uwarzone przez Browar PINTA, okazało się dobre – jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszam Was do lektury pozostałej części artykułu.

Dzisiejsze piwo po prostu zapodziało mi się na samym końcu szafki, w której mam butelki i puszki i całkiem o nim zapomniałem. Postanowiłem więc potraktować to jako sprawdzenie trwałości piw z PINTY, czy przypadkiem nie mają problemu choćby z utlenieniem.

Reklama

PINTA Of The Month (October 2021): HBC-586 Superstar to piwo, które kupiłem jakoś pod koniec roku ubiegłego roku w szczecińskim sklepie specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa. Jest to hazy IPA, które zostało nachmielone eksperymentalną odmianą oznaczoną jako HBC-586. Jak czytamy na etykiecie recenzowanego dziś piwa, chmiel ten charakteryzuje się nutami mango, gujawy, liczi oraz cytrusów. Trunek ten został nachmielony na trzech etapach produkcji – do kotła poszedł tzw. „Flex”, czyli chmiel w postaci płynnej mający zapewnić przyjemną, intensywną goryczkę, natomiast HBC-586 poszedł na whirlpool oraz na zimno do tanków. Poza tym na bazę słodową składają się: trzy rodzaje słodu (jęczmienny, pszeniczny, owsiany) oraz płatki owsiane. Dodano także maltodekstrynę, która w teorii ma dodać piwu ciała, treściwości. Jest to cukier, który jest słabo fermentowalny przez drożdże (jego część zjadają jedynie niektóre szczepy). Surowiec ten bywa często stosowany w hazy „ipkach” oraz w piwach typu pastry.

Etykieta to standardowy projekt stosowany przez PINTĘ dla piw z serii PINTA Miesiąca. Jest kolorowa (utrzymana głównie w różowawo-pomarańczowych barwach) i czytelna. Mamy na niej sporo informacji, ale pełny skład został podany na stronie internetowej browaru, do której prowadzi umieszczony na puszce kod QR.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa PINTA Of The Month (October 2021): HBC-586 Superstar:

woda; słody: jęczmienny pilzneński, pszeniczny, owsiany; płatki owsiane; maltodekstryna; chmiele: do kotła: Flex, na whirlpool: HBC-586, na zimno do tanków: HBC 586; drożdże: Verdant IPA

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa PINTA Of The Month (October 2021): HBC-586 Superstar:

Styl: hazy IPA
Ekstrakt:
 16,5° Plato
Alk. obj.:
 6,5%
IBU:
 b/d
Hop rate: 22 g/litr

Data przydatności do spożycia: 27.06.2022

Barwa: Jaskrawożółte, opalizujące.
Piana: Niska, szybko opada do wyraźnie zaznaczonej obrączki oraz cienkiej drobnopęcherzykowej warstwy. Zostawia niezły lejsing.
Aromat: Chmielowy, rześki, zwiewny. Dominuje mieszanka cytrusów typu pomelo i białych owoców.
Smak: Zaskakująco wytrawne, rześkie, lekkie. HBC-586 Superstar to piwo przede wszystkim chmielowe – czuć głównie białe owoce, liczi, mango i cytrusów typu pomelo. Jest też nutka jakby gumy do żucia, jakby bananowej. Goryczka zaskakująco wysoka, przyjemna.
Wysycenie: Umiarkowane.

PINTA Of The Month (October 2021): HBC-586 Superstar

PINTA Of The Month (October 2021): HBC-586 Superstar to hazy IPA, o którym – o dziwo – nie można powiedzieć, że ma zbyt niską goryczkę. Ta jest wyraźnie zaznaczona i bardzo przyjemna. Równie przyjemna jest chmielowość, która oferuje nam dokładnie, to o czym można przeczytać na etykiecie. Całość jest lekka i zwiewna. Smakowało mi.

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej ze szczecińskim sklepem specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
85 %
Aromat:
88 %
Smak:
88 %
Poprzedni artykułHerbata w Piwie #5
Następny artykułLwowski browar Pravda dołącza do akcji Brew for Ukraine
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1099-pinta-pinta-of-the-month-october-2021-hbc-586-superstarPINTA Of The Month (October 2021): HBC-586 Superstar to hazy IPA, o którym - o dziwo - nie można powiedzieć, że ma zbyt niską goryczkę. Ta jest wyraźnie zaznaczona i bardzo przyjemna. Równie przyjemna jest chmielowość, która oferuje nam dokładnie, to o czym można przeczytać na etykiecie. Całość jest lekka i zwiewna. Smakowało mi.