Dolina

Duet Browaru Trzech Kumpli i sieć sklepów Al.Capone już raz pojawił się na portalu Chmielnik Jakubowy. We wrześniu ubiegłego roku recenzowałem bowiem ich kooperacyjne piwo, które zostało uwarzone z okazji 10 rocznicy istnienia wspomnianej sieci handlowej, która obecna jest już w południowej, środkowej i północnej części Polski (łącznie 69 sklepów w 10 województwach). Nie tak dawno otrzymałem od Al.Capone kolejne „dary losu”, a w nich znalazła się Dolina, czyli hazy IPA, które również zostało uwarzone we współpracy z Browarem Trzech Kumpli.

Nazwa tego piwa wzięła się od tarnowskiej doliny, znajdującej się w widłach dwóch rzek – Dunajca i Białej. To właśnie w tym miejscu znajdują się siedziby dwóch wspomnianych firm – Browaru Trzech Kumpli i Al.Capone. Stąd też wziął się pomysł na nachmielenie swojego piwa chmielami pochodzącymi z innej doliny, tyle że w Nowej Zelandii. Padło więc na Motuekę oraz Nelson Sauvin, które zostały dodatkowo uzupełnione australijskim Galaxy.

Reklama

Obie odmiany mają bardzo interesujący profil – Motueka wnosi przede wszystkim cytrusy (głównie limonkę) oraz owoce tropikalne, natomiast Nelson Sauvin daje aromaty białego wina, agrestu. Podobne akcenty powinien wnieść także Galaxy. Aromaty białych owoców w piwie bardzo lubię, więc ten drugi chmiel szczególnie mnie ucieszył.

Etykieta to majstersztyk. Uwielbiam te „witrażowe” projekty Browaru Trzech Kumpli. W tym przypadku mamy motywy liści oraz zarys rozwidlających się rzek – zapewne właśnie Dunajca i Białej. Super to wygląda. Jak zwykle nie zabrakło długiej „morskiej opowieści” przybliżającej kulisy powstania tego piwa. Są też podane parametry, jest też promowany przez Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych znak „Piwo Kraftowe”. Czegóż chcieć więcej? ;).

Skład piwa Dolina:

woda, słód jęczmienny, płatki pszenne, płatki owsiane, chmiel (Motueka, Nelson Sauvin, Galaxy), drożdże.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Dolina:

Styl: hazy IPA
Ekstrakt:
 15° Plato
Alk. obj.:
 5,4%
IBU:
 b/d
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 11.12.2021

Kolor: Żółte, równomiernie zamglone. Wygląda apetycznie.
Piana: Niezbyt imponująca – drobna, biała, ale stosunkowo niska. Redukuje się do grubej obrączki, na którą składa się spora liczba większych pęcherzyków.
Zapach: Ładny: sporo cytrusów, ale też i białych owoców – kojarzy mi się z białą porzeczką, agrestem. Jest też akcent białego wina.
Smak: Lekkie, rześkie, dobrze gaszące pragnienie. Wyraźnie chmielowe – cytrusowe, kojarzące się z pomelo, grejpfrutem. Pojawia się nutka mango. W tle białe wino oraz przyjemne zboże. Goryczka niezbyt intensywna, ale jest zaznaczona i dodaje charakteru temu piwu.
Wysycenie: Niskie w kierunku umiarkowanego.

Dolina

Bardzo dobre piwo. Po raz kolejny potwierdza się, że Browar Trzech Kumpli to jeden z tych polskich kraftowców, którzy stale potrafią utrzymać naprawdę wysoki poziom swoich piw. Tak też jest w przypadku Doliny. Mamy przyjemną, lekką podbudowę słodową, która w połączeniu z intensywnym nachmieleniem daje efekt orzeżwienia. Jest zapowiadany na etykiecie agrest i białe wino, są cytrusy. Piwo to zarówno pachnie, jak i smakuje, tak jak powinno :).

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej z siecią sklepów Al.Capone

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
82 %
Aromat:
90 %
Smak:
90 %
Poprzedni artykułPSPD zaprasza na Cieszyńskie Święto Piwa Domowego
Następny artykułDwa Lotne Festiwale Piwa przeniesione na sierpień
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
975-zapanbrat-trzech-kumpli-al-capone-dolinaBardzo dobre piwo. Po raz kolejny potwierdza się, że Browar Trzech Kumpli to jeden z tych polskich kraftowców, którzy stale potrafią utrzymać naprawdę wysoki poziom swoich piw. Tak też jest w przypadku Doliny. Mamy przyjemną, lekką podbudowę słodową, która w połączeniu z intensywnym nachmieleniem daje efekt orzeżwienia. Jest zapowiadany na etykiecie agrest i białe wino, są cytrusy. Piwo to zarówno pachnie, jak i smakuje, tak jak powinno :).