Dekada

Piwne kooperacje kojarzą się nam z projektami realizowanymi przez browary. Ale oczywiście niekoniecznie tak jest – we współpracę z browarami wchodzą również lokale, agencje kreatywne, ale również sklepy specjalistyczne. I z tym ostatnim przypadkiem mam dziś właśnie do czynienia. Al.Capone, czyli wywodząca się z Tarnowa i okolic sieć sklepów z alkoholem, obchodzi w tym roku 10-lecie istnienia. Było to okazją do zawiązania współpracy i to nie z byle kim. Z Tarnowa pochodzi bowiem… Browar Trzech Kumpli – jeden z moich ulubionych browarów kraftowych w Polsce. I tak powstało piwo Dekada, uwarzone w stylu hazy IPA.

Padło więc na jeden z najpopularniejszych, najmodniejszych obecnie piwnych stylów. Coś, co obecnie bardzo dobrze się sprzedaje i trafiło w gusta konsumentów – czyli hazy IPA. A Browar Trzech Kumpli już dawno udowodnił, że w „ipki” to on potrafi. Przypomnę tu choćby rewelacyjne Pan IPAni, które – można śmiało powiedzieć – wyprzedziło swoje czasy i do dziś robi wrażenie. Mając to na uwadze, sieć Al.Capone z okazji swoich urodzin poprosiło Browar Trzech Kumpli o uwarzenie czegoś podobnego do wspomnianego wyżej Pan IPAni.

Reklama

– Świętujemy dziesięciolecie Al.Capone, czyli naszych ziomków z Tarnowa i okolic, którzy już ponad 10 lat temu wymyślili sobie imponującą sieć prawdziwie fachowych sklepów z alkoholem. Dzisiaj są bliżej niż kiedykolwiek do ucieleśnienia swojej wizji. Sklepów z charakterystycznym logo z kapeluszem przybywa, załoga jest coraz lepiej wyszkolona, zadowolonych klientów jest coraz więcej, a nasze piwa płyną do nich szerokim strumieniem – czytamy na Facebooku Browaru Trzech Kumpli.

Sieć Al.Capone liczy obecnie 52 sklepy (jeśli dobrze liczę na jej stronie internetowej), które są zlokalizowane głównie w południowej części naszego kraju (w województwach: małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim oraz opolskim), ale również m.in. w Częstochowie, Lublinie, czy Warszawie. W swojej ofercie ma ona pokaźny wybór piw kraftowych.

Dekada to zatem IPA z dużą zawartością płatków pszennych i owsianych w składzie, które mają wnieść charakterystyczną owsianą kremowość i gładkość. Niebagatelną rolę ma też chmielenie, do którego użyto ciekawie skomponowanej mieszanki odmian: Iunga, Mosaic, Citra, Galaxy, Sabro. Szczególnie cieszy mnie obecność Mosaica oraz Galaxy na tej liście, ponieważ są to moje ulubione chmiele.

Etykieta jest pstrokata, kolorowa, przeładowana wręcz różnymi kojarzącymi się z urodzinami elementami. W całość wkomponowane są logo Al.Capone oraz Browaru Trzech Kumpli. Na uwagę zasługuje również dodanie na tylnej części etykiety znaku „Piwo Kraftowe”, który jest promowany przez Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych. Pierwszy raz spotykam ten znak na piwie dostępnym w sklepie, ale z tego co wiem, można go już spotkać coraz częściej.

Skład piwa Dekada:

woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, płatki pszenne, płatki owsiane, chmiel, drożdże.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Dekada:

Styl: hazy IPA
Ekstrakt:
 16° Plato
Alk. obj.:
 5,5%
IBU:
 b/d

Data przydatności: 12.03.2021

Kolor: Żółte, świetliste. Równomiernie, ładnie zamglone.
Piana: Ładna, drobna i gęsta. Puszysta i trwała. Zostawia ładny lejsing.
Zapach: Intensywnie chmielowy, nowofalowy. Owoce tropikalne, multiwitamina. Sporo słodkich cytrusów.
Smak: Chmiel gra tu pierwsze skrzypce. Dekada to piwo bardzo soczyste – oprócz cytrusów jest liczi, białe owoce, trochę nafty. Trunek ma gładką, treściwą teksturę. Czuć, że jest to piwo pełne. Słodowość stonowana, przykryta przez nuty chmielowe. Finisz grejpfrutowy z zaznaczoną, umiarkowaną goryczką.
Wysycenie: Niskie w kierunku umiarkowanego.

Dekada

Świetne piwo. Browar Trzech Kumpli ponownie mnie nie zawiódł. Nie wiem, czy podzielacie moje zdanie, ale Browar Trzech Kumpli należy do najpewniejszych na rynku pod względem stabilności jakości. Dekada jest dla mnie tego potwierdzeniem. Nie sposób się tu do czegoś przyczepić – jest aromatycznie, soczyście i aksamitnie. Ba, obecna jest nawet goryczka (co obecnie nie jest już tak oczywiste). Trunek jak najbardziej spełnił moje oczekiwania.

Cena: piwo otrzymane we współpracy z siecią sklepów Al.Capone

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
90 %
Aromat:
88 %
Smak:
92 %
Poprzedni artykułAleBrowar zapowiedział swoje pierwsze pastry sour
Następny artykułWieści Tygodnia #222
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
869-zapanbrat-trzech-kumpli-al-capone-dekadaŚwietne piwo. Browar Trzech Kumpli ponownie mnie nie zawiódł. Nie wiem, czy podzielacie moje zdanie, ale Browar Trzech Kumpli należy do najpewniejszych na rynku pod względem stabilności jakości. Dekada jest dla mnie tego potwierdzeniem. Nie sposób się tu do czegoś przyczepić - jest aromatycznie, soczyście i aksamitnie. Ba, obecna jest nawet goryczka (co obecnie nie jest już tak oczywiste). Trunek jak najbardziej spełnił moje oczekiwania.