Kormoran Ciemny

U początku swoich zainteresowań piwem zaopatrywałem się w sklepie sieci Piotr i Paweł – miałem do niego po drodze przy powrocie z uczelni. Wtedy w ofercie sieciówka ta miała przede wszystkim piwa „regionalne” oraz trochę zagranicy, co i tak dla mnie było interesujące. Wśród polskich browarów dostępny tam był choćby Kormoran i właśnie jego piwo Kormoran Ciemny zapamiętałem z tamtych czasów jako jedno z ciekawszych ciemnych lagerów, nie licząc porterów bałtyckich. Dziś mam okazję zweryfikować swoją pamięć i sprawdzić, czy to piwo w czasach rozkwitu piwnej rewolucji nadal się broni.

Kormoran Ciemny to piwo, w którego zasypie znalazły się płatki owsiane, i to w dużej ilości – aż 19%. Pewnie właśnie dlatego to piwo te ładnych kilka lat temu wydawało mi się inne niż wszystkie – przypomnę, że płatki owsiane mają jedną ciekawą właściwość – dodają bowiem do piwa charakterystyczną gładkość, znaną choćby z owsianki. Podwyższa też pełnię danego trunku. W przypadku Kormorana Ciemnego producent tak opisuje swój produkt na etykiecie:

Reklama
W smaku tego piwa odnajdziemy nuty karmelowe, kawowe, czekoladowe, uzupełnione pochodzącą od owsa okrągłością i delikatnie podkreślone kwiatowo-cytrusową chmielową goryczką. czytamy na etykiecie.

Intryguje mnie ta wzmianka o kwiatowo-cytrusowej chmielowości, ponieważ na kontrze niestety nie znajdziemy informacji na temat tego, jakie chmiele zostały tu użyte. Więcej mówi nam strona browaru – okazuje się, że Kormoran Ciemny chmielony jest odmianą Cascade. Brzmi to naprawdę dobrze :). Warto też odnotować niskie odfermentowanie – z 12,5° Plato wyciągnięto jedynie 4,5%.

Piwo piłem jakiś tydzień temu, więc zdążyłem przed upływem jego terminu przydatności do spożycia.

Styl: ciemny lager
Ekstrakt:
12,5° Plato 
Alk. obj.:
4,5%
IBU:
 b/d

Data przy­dat­no­ści: 10.04.2019 r.

Kolor: Ciemnobrązowe, praktycznie czarne. 
Piana: Ładna, gęsta i drobna.
Zapach: Bardzo kakaowy – taka czekolada z bardzo dużą zawartością kakao. 
Smak: Kormoran Ciemny to trunek przyjemnie kawowy – przede wszystkim kojarzy się z kawą zbożową, ale też i z tą „prawdziwą”. Chmielowość jest stonowana, ale da się wyczuć delikatne cytrusy. Trunek jest wyraźnie palony – taka też jest goryczka na finiszu.
Wysycenie: Umiarkowane, w kierunku niskiego.

Kormoran Ciemny

Bardzo przyjemne piwo – lubię czasem odpocząć od mocno chmielonych aromatycznych bomb, jakie serwuje nam piwna rewolucja. Kormoran Ciemny to piwo przede wszystkim kawowo-czekoladowy. Zwraca uwagę bardzo dobry balans tego trunku – żadna z jego cech nie wybija się aż nadto, wszystko ma tu swoje miejsce. Podsumowując, jest to stylowy i smaczny lager, po który spokojnie można sięgnąć do obiadu, czy nawet deseru.

Cena: piwo otrzymane w prezencie

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Ocena:
84 %
Poprzedni artykułWieści mijającego tygodnia #151
Następny artykułZnamy skład finału Szczecińskiej Ligi Piwowarów
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
603-kormoran-kormoran-ciemnyBardzo przyjemne piwo - lubię czasem odpocząć od mocno chmielonych aromatycznych bomb, jakie serwuje nam piwna rewolucja. Kormoran Ciemny to piwo przede wszystkim kawowo-czekoladowy. Zwraca uwagę bardzo dobry balans tego trunku - żadna z jego cech nie wybija się aż nadto, wszystko ma tu swoje miejsce. Podsumowując, jest to stylowy i smaczny lager, po który spokojnie można sięgnąć do obiadu, czy nawet deseru.