Single Pale Ale IUNGA

Termin „single malt” kojarzy się nam głównie z lepszej jakości whisky. Tymczasem określenie to pojawia się również w świecie piwa i dotyczy sytuacji, gdy używany jest wyłącznie jeden rodzaj słodu. Analogicznie, gdy używana jest jedna odmiana chmielu – mówimy wtedy o tzw. „single hop”. Natomiast piwa, które spełniają oba warunki określa się jako „SMASH”, czyli „single malt and single hop”. Do tej właśnie grupy należy piwo, którym dziś chciałbym się zająć, a będzie to Single Pale Ale IUNGA z Browaru BIAŁY.

– Chmiel Iunga to typowo goryczkowa odmiana wyhodowana przez IUNG Puławy. Wśród polskich odmian wyróżnia się bardzo wysoką zawartością alfa-kwasów przy jednoczesnym łagodnym aromacie. Powstałą z połączenia odmiany Northern Brewer (UK) z Marynka (PL) – czytamy na stronie sklepu z artykułami piwowarskimi Homebeer.pl.

Reklama

Do piwa nie wnosi on jednak wyłącznie goryczki, ale również takie aromaty jak np. czarna porzeczka, grejpfrut, korzenny, cytrusy, trawiasty, kwiatowy, ziołowy, owocowy. Wygląda więc na to, że całkiem ciekawe efekty można uzyskać poprzez jego użycie. Single hop powinien ładnie te aromaty wyeksponować i będzie wiadomo, że faktycznie są one zasługą chmielu.

Single Pale Ale IUNGA zostało uwarzone w kooperacji Browaru BIAŁY z piwowarem domowym Markiem Kaweckim z Browaru Domowego Gnom.

Browar BIAŁY ruszył w lutym 2018 r., choć pierwsze piwa do sklepów trafiły dopiero w maju. Działający we wsi Łyski koło Białegostoku (gmina Choroszcz) browar dysponuje warzelnią o wybiciu 5 hl. Do jego wyposażenia należą: kadź zacierno-filtracyjną, kadź warzelną z whirpoolem oraz zbiornik wody gorącej, a także sześć zbiorników cylindryczno-stożkowych o łącznej pojemności 60 hl. 

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Single Pale Ale IUNGA:

woda, słody jęczmienne (pale ale), chmiel (Iunga), drożdże piwowarskie.

Parametry piwa Single Pale Ale IUNGA:

Styl: polish pale ale
Ekstrakt:
 b/d
Alk. obj.:
 4,5%
IBU:
 lekko wyczuwalna

Data przydatności: 28.09.2020

Kolor: Przybrudzone złoto. Opalizujące.
Piana: Średniowysoka, drobna, gęsta. Umiarkowanie trwała. Zostawia niezły lejsing.
Zapach: Owocowy, cytrusowy. Nie jest to aromat słodki, ale raczej świeży, cytrynowy.
Smak: Single Pale Ale IUNGA to piwo bardzo wytrawne. Nie ma tu wcale słodyczy. Niestety, sprawia przez to wrażenie trochę pustego. Chmielowość jest ziołowo-cytrusowa. Goryczka ziołowa, dość mocna, lekko zalegająca. Brakuje mi dla niej słodowej kontry.
Wysycenie: Poniżej średniej.

Single Pale Ale IUNGA
Single Pale Ale IUNGA

Niestety, Single Pale Ale IUNGA trochę mnie zawiodło. Mimo naprawdę sporej goryczki, niewiele się w tym piwie dzieje. Zdecydowanie najciekawiej prezentuje się tu aromat. W smaku spodziewałem się więcej bardziej zróżnicowanych nut chmielowych.

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej z Browarem BIAŁY

Reklama