kaskada-perun2Cascade to jedna z najbardziej znanych amerykańskich odmian chmielu i chyba jedna ze starszych pośród nowofalowych, bowiem w wersji eksperymentalnej, nazwanej roboczo USDA 56013, wyhodowana została pod koniec lat 60. Oficjalnie, pod handlową nazwą Cascade, chmiel ten trafił na rynek w 1972 r., czyli 44 lata temu! Dziś uprawiany jest on na masową skalę i wciąż cieszy się dużą popularnością wśród piwowarów. Co ciekawe, w przeciwieństwie do wielu innych amerykańskich odmian, w przypadku Cascade nie ma restrykcyjnych obostrzeń skutecznie uniemożliwiających uprawę tego chmielu poza USA. Dlatego Cascade uprawiany jest w wielu krajach – choćby w Niemczech, ale ostatnio trafił on za sprawą działalności Pawła Piłata także do Polski, czego owocem jest recenzowane dziś piwo Dziedzictwo: Kaskada z Browaru PERUN.

Polski Cascade, czy też w wersji spolszczonej przez PERUNa: Kaskada, to chmiel aromatyczny, o intensywnym aromacie, z powodzeniem nadający się do chmielenia na zimno. Do gotowego piwa wnosi aromat owoców tropikalnych i cytrusów. Co ciekawe, odmiana ta powstała poprzez skrzyżowanie brytyjskiego chmielu Fuggles oraz rosyjskiej Serebrianki. Kaskada, czyli Cascade PL, wyróżniający się wyraźniejszą kwiatowością w porównaniu do amerykańskiego protoplasty, powstał natomiast dzięki staraniom firmy PolishHops prowadzonej przez Pawła Piłata, zwanego w piwnym światku „cesarzem polskiego chmielu”. Oprócz uprawy „zwykłych” polskich odmian – jak np. Marynka, czy Lubelski – Paweł Piłat zajmuje się eksperymentami, których celem jest m.in. przywrócenie do życia historycznych i obecnie zapomnianych kultywarów.

Reklama

Seria Dziedzictwo to piwa single hop w stylu pale ale, do uwarzenia których wykorzystano chmiele z polskich upraw – póki co pod tą marką pojawiło się 5 piw: Lubelski, Marynka, Iunga, Puławski i Kaskada.

Styl: pale ale
Ekstrakt: 
13%
Alk. obj.: 
5,5%
IBU: 
b/d

Data przydatności: 18.10.2016 r.

Kolor: Ciemnozłote, jasnobursztynowe, lekko zmętnione, opalizujące.
Piana: Piana ładna i obfita, dość długo utrzymująca się.
Zapach: Słodowo-cytrusowy, z lekką nutką ziołową.
Smak: Piwo jest słodowe, choć zaraz za słodowością idzie chmielowa owocowość (cytrusy). Na finiszu wyraźna, trochę długa ziołowa goryczka. Po ogrzaniu ujawnia się delikatna kwiatowość. Piwo jest pełne, treściwe. Piwo przez wyraźną słodowość jest nieco przyciężkie.
Wysycenie: Nagazowanie niskie w kierunku średniego.

kaskada-perun3

Smaczne piwo, choć ja osobiście wolę wytrawniejszych przedstawicieli stylu pale ale – piwa te są wtedy bardziej orzeźwiające. Niemniej polski Cascade jak najbardziej zdał w tym piwie egzamin – no, ewentualnie możnaby trochę popracować nad jakością goryczki. Ale i tak jest dobrze :). Jeśli chodzi o „imidż” tego piwa to podoba mi się pomysł umieszczenia na etykiecie QR kodu, który prowadzi do utworu muzycznego, który inspirował ekipę PERUNa przy tworzeniu tego piwa. W przypadku Dziedzictwo Kaskada jest „W sercu burzy” kapelu Radogost:

Cena: 7,00 zł za butelkę 0,5 l w stacjonarnym sklepie specjalistycznym

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Ocena
82 %
Poprzedni artykułUwaga na Razowy Kwas Chlebowy z Van Pura!
Następny artykułRanking Miesiąca – maj 2016
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
wasosz-perun-dziedzictwo-kaskadaSmaczne piwo, choć ja osobiście wolę wytrawniejszych przedstawicieli stylu pale ale - piwa te są wtedy bardziej orzeźwiające. Niemniej polski Cascade jak najbardziej zdał w tym piwie egzamin - no, ewentualnie możnaby trochę popracować nad jakością goryczki. Ale i tak jest dobrze :).