The Crafty Brewing Company Irish Pale AleIrlandzkie piwowarstwo kojarzy się zwykle z dwiema najbardziej znanymi markami – Guinnessem oraz Kilkenny. Tymczasem nie tak dawno tematem piw wyspiarskich, w tym irlandzkich, zainteresowała się sieć marketów Lidl. I tak, na półki sklepowe trafił m.in. The Crafty Brewing Company Irish Pale Ale z Browaru Rye River, którym się dziś zajmę. Swoją butelkę kupiłem ponad miesiąc temu, więc obecnie pewnie nie jest już dostępna. Niemniej mam nadzieję, że recenzja ta będzie dla Was interesująca. 

The Crafty Brewing Company Irish Pale Ale, jak widać już po samej jego nazwie, zostało określone przez producenta irlandzkim jasnym ale, co jednak zbyt wiele nam o nim nie mówi, a i pewnie raczej u nikogo nie powoduje szybszego bicia serca. Jednak po dokładniejszym wczytaniu się w treść zamieszczoną na kontretykiecie możemy się dowiedzieć, że w sumie jest to australian pale ale, co brzmi już zdecydowanie lepiej. Do nachmielenia bowiem użyto odmiany Ella, rodem właśnie z Australii. Wg informacji, które można znaleźć w internetach, chmiel ten do piwa wnosi aromaty kwiatowe i owocowe, głównie brzoskwini, moreli – stąd pewnie wzięła się na kontrze „słodycz chmielu”, na którą zwróciła uwagę część polskiej piwnej blogosfery.

Reklama

O samym browarze, w którym recenzowane dziś piwo zostało uwarzone, wiemy niewiele. Jest to zapewne piwo produkowane specjalnie dla Lidla i w zasadzie nikt do niego się nie przyznaje.  Jednak zarówno na polskim Browar.biz, jak również na Ratebeer.com to piwo (oraz pozostałe z serii The Crafty Brewing Company) jest przypisane do irlandzkiego browaru Rye River, mieszczącego się w Celbridge koło Dublina. Nie ukrywam, że tego typu sekretów najbardziej nie lubię w markach własnych różnego rodzaju sieci handlowych i marek. Wynika to jednak głównie ze „zboczenia” zawodowego – ot, nie ułatwia to pracy blogera ;).

Styl: irish pale ale / australian pale ale
Ekstrakt:
 b/d
Alk. obj.:
 4,5%
IBU
b/d

Data przy­dat­no­ści: 07.2018

Kolor: Złote, wpadające w pomarańczowy, umiarkowanie mętne.
Piana: Początkowo ładna, średniej wielkości. Szybko jednak zaczyna się dziurawić i strzępić. Opada do cieniutkiej warstewki. Zostawia ładny lejsing.
Zapach: Cytrynowy, mandarynkowy, grejpfrutowy, trochę morelowy. Bardzo cytrusowy, świeży i intensywny. Podoba mi się.
Smak: The Crafty Brewing Company Irish Pale Ale to piwo bardzo wytrawne. Nie ma w nim praktycznie w ogóle słodowego ciała, czy też słodyczy. Goryczka na finiszu trochę mało szlachetne, wyraźna i przez chwilę pozostająca na podniebieniu.
Wysycenie: Wysokie.

The Crafty Brewing Company Irish Pale Ale

Zaskakująco niezłe piwo. Rześkie, świeże i naprawdę fajnie sesyjne. Nachmielenie Ellą zrobiło bardzo dobrą robotę, czego szczerze mówiąc, nie spodziewałem się po wyspiarskim piwowarstwie. Być można byłoby coś jeszcze poprawić, jeśli chodzi o goryczkę, bo ta do najprzyjemniejszych nie należy, ale i tak jest dobrze. Po prostu użyty chmiel ma dość sporą zawartość alfakwasów, czyli substancji goryczkowych. Niemniej z całą pewnością, pisząc na etykiecie o owocowych, cytrusowych nutach, producent nie kłamał. Smakowało mi.

Ocena: 4,1/5
Cena: 6,99 zł za 0,5 l w markecie

Reklama