Pale Ale z Browaru Varionica
Niestety piwo podano mi w szklance z brandem browaru Nova Runda :(.

Tak się jakoś złożyło, że w tym roku w Chorwacji byłem już chyba po raz 15. Z tych 15 lat od jakichś pięciu interesuję się piwem i za każdym razem wielce ubolewałem, że w tym bałkańskim kraju wciąż niepodzielnie króluje jasny, bezsmakowy eurolager. W tym roku będąc w okolicy Makarskiej miałem jednak po raz pierwszy okazję wpaść do knajpy serwującej dobre piwo, w tym także chorwacki craft, który –  jak się okazało – od 2012 r. powoli się rozwija. Jako, że w dniu, w którym zaszedłem do pubu Pivnica Pivac w Makarskiej było naprawdę ciepło, postanowiłem na pierwszy ogień sięgnąć po lane Pale Ale z Browaru Varionica.

Rzemieślniczy browar Varionica to inicjatywa, za którą stoją Matija Mrazek i Davor Simičić, którzy po latach zbierania doświadczeń jako piwowarzy domowi w 2014 r. postanowili rozpocząć komercyjne warzenie i tym samym dołączyć do startującej wówczas w Chorwacji piwnej rewolucji.

Reklama

Varionica, oprócz recenzowanego dzisiaj Pale Ale, w swojej ofercie ma jeszcze tylko 2 piwa – Neon Stout (czyli oatmeal stout) oraz Sunny Lager Wave, czyli lekki dość wyraźnie nachmielony jasny lager.

Piwo zostało nachmielone po amerykańsku 4 odmianami: CTZ (jest to skrót od trzech nazw handlowych, pod którymi ta odmiana występuje na rynku: Columbus/Tomahawk/Zeus), Chinook, Centennial oraz Simcoe.

Styl: pale ale
Ekstrakt: ok. 12,5% (OG: 1.052)
Alk. obj.: 5,2%
IBU: 38

Data przy­dat­no­ści do spo­ży­cia: pite w pubie

Kolor: Bursztynowe, herbaciane, lekko opalizujące.
Piana: Niezbyt obfita, ale drobna i trwała. Zostawia bardzo ładny lejsing.
Zapach: Słodowy, na drugim planie cytrusowa chmielowość z żywicznym muśnięciem. W tle niezbyt nachalne nuty karmelowe i melanoidynowe.
Smak: Słodowe, lekko karmelowe, ale nie słodkie. Trochę melanoidyn i nut herbatnikowych. Warstwa słodowa jest kontrowana przez niezbyt intensywną, ale przyjemną cytrusową chmielowością. Delikatne nuty żywiczne są również obecne. Goryczka wyraźnie zaznaczona, przyjemna.
Wysycenie: Poniżej śred­niej, co pozytywnie wpływa na sesyjność.

Pale Ale z Browaru Varionica

Bardzo ugrzecznione, ale smaczne i sesyjne piwo. Idealne na gorące dni, których w Chorwacji w lecie nie brakuje. Żadnych wad nie zanotowałem, a Pale Ale z Browaru Varionica bardzo szybko znikało ze szklanki. Polecam wszystkim, którym uda się na to piwo natrafić podczas pobytu w Chorwacji.

Ocena: 4,2/5
Cena: 20 kun za 0,5 litra w pubie (około 12 zł)

Reklama