1471093_228824783956066_897684017_nJak informuje Portal Spożywczy Grupa Browary Regionalne Jakubiak (BRJ) ma zamiar sprzedać jeden z pięciu należących do niej browarów. Chodzi o zakupiony dokładnie 2 lata temu (czyli pod koniec sierpnia 2014 r.) Browar Biskupiec. Powodem tej decyzji ma być brak zgody konserwatora zabytków na modernizację zabytkowego zakładu.

XIX-wieczny browar w Biskupcu już od jakiegoś czasu stał się miejscem wykopalisk archeologicznych (tradycje piwowarskie w tym miejscu sięgają XVI wieku), co skutecznie blokuje jakiekolwiek inwestycje. W międzyczasie fundusze, które miały zostać przeznaczone na uruchomienie browaru Biskupiec, zostały spożytkowane na potrzeby Browaru Lwówek. Obecnie priorytetową kwestią dla BRJ-u jest budowa nowego Browaru w Darłowie.

Szkoda, że nie pierwszy już raz konserwator zabytków, zamiast wspierać w ich ratowaniu, blokuje przywrócenie do życia historycznego miejsca, które bez koniecznego remontu będzie jedynie niszczeć i popadać w ruinę. A Marek Jakubiak, właściciel BRJ-u, już nieraz udowodnił, że reaktywacja nieczynnych i zabytkowych browarów wychodzi mu naprawdę nieźle. Obawiam się, że podmiot, który zdecyduje się na zakup tej nieruchomości, nie będzie miał zamiaru uruchomienia tam produkcji piwa i kolejny historyczny browar całkowicie zatraci swoje przeznaczenie. A pamiętać należy, że Warmia, na której leży Biskupiec, wciąż jest dość bladą plamą na piwnej mapie Polski.