Bojan Dziesiątka Tradycyjna

Premierę piwa, którym dziś się zajmę – a będzie nim Bojan Dziesiątka Tradycyjna z Browaru Bojanowo – jakoś przeoczyłem. A raczej jest to nowość, ponieważ nigdy wcześniej o tym piwie nie słyszałem. No, ale jednak pokazuje to, że mimo moich usilnych starań w trzymaniu ręki na kraftowym pulsie i pilnowania premier, sporo mi umyka.

Desitki lubię – jest to coś czego mi cały czas brakuje w Polsce. Dla tych, co nie wiedzą – styl ten pochodzi z Czech i jego nazwa oznacza po prostu „dziesiątkę”. Jest to więc lekki jasny lager o ekstrakcie na poziomie 10° Plato, a co za tym idzie z niską zawartością alkoholu, która zwykle oscyluje wokół 4%. Jednocześnie czeskie desitki mają całkiem sporą – porównując do polskich koncernowych warunków – goryczkę.

Reklama

Zresztą zbliżone do powyższych informacje znalazły się na kontrze piwa Bojan Dziesiątka Tradycyjna:

Dziesiątka to czeska receptura piwa wykonana w polskim zabytkowym browarze. Jest lekkim lagerem, w którym aromat chmielu przeplata się z aromatami zbożowymi. kontra etykiety piwa Bojan Dziesiątka Tradycyjna

Niepokoi mnie nieco brak wzmianki o goryczce, która jednak w desitce powinna być wyraźna. Inną charakterystyczną cechą czeskich przedstawicieli tego stylu, jest obecność diacetylu, który zazwyczaj jest uznawany za wadę wynikającą z nieprawidłowości w fermentacji. W zasypie Bojana Dziesiątki Tradycyjnej znajdziemy słód jęczmienny i pszeniczny (ten drugi mnie nieco zaskoczył). Piwo nachmielono jedną z najbardziej znanych klasycznych odmian chmielu, czyli Saazem, zwanym po czesku Żateckim.

Styl: czeska desitka
Ekstrakt:
 10° Plato  
Alk. obj.:
 4,5%
IBU:
 b/d

Data przy­dat­no­ści: 22.10.2019 r.

Kolor: Jasnozłote, zamglone.
Piana: Ładna, drobna, opada do cienkiej warstewki.  
Zapach: Zbożowy, lekko mineralny. Pojawia się też delikatnie diacetyl.
Smak: Bojan Dziesiątka to piwo lekkie, ale wodniste nie jest – chyba dzięki obecności diacetylu. Poza tym innych wad nie odnotowałem. Poza tym jest słodowo, dość słodko. Goryczka niska.
Wysycenie: Umiarkowane.

Bojan Dziesiątka Tradycyjna

Bojan Dziesiątka Tradycyjna to nie jest złe piwo, ale jak na desitkę jest ono zdecydowanie zbyt mało wyraziste. No i – jak dla mnie – mogło by być w nim mniej alkoholu, poniżej 4%. Diacetyl jest obecny, ale nie traktuję tu tego jako wadę. Jest ok, ale mogło być lepiej ;).

Cena: piwo otrzymane w prezencie


Przypominam, że na moim blogu trwa głosowanie na Nowość Miesiąca. W specjalnie przygotowanym formularzu można wybrać trzy najciekawsze piwa, które pojawiły się w minionym miesiącu.

Link do ankiety:
https://www.chmielnik-jakubowy.pl/glosujemy-na-nowosc-maja/

Reklama