Staročech Original Pivo Výčepní Světlé

Czechom zazdroszczę przede wszystkim taniego piwa w knajpach, ale również szerokiego wyboru niedrogich piwa w sklepach. Oczywiście królują jasne lagery i większość z nich to typowe bezsmakowe i nieciekawe eurolagery. Zdarzają się jednak perełki. W ramach ich poszukiwań w moje łapki ostatnio trafiło piwo Staročech Original Pivo Výčepní Světlé, warzone przez Browar Nymburk.

Browar Nymburk działa w mieście o tym samej nazwie, położonym nad Łabą 50 km na wschód od Pragi. Samo miasto może poszczycić się wielowiekową historią – prawa miejskie otrzymało w XIII wieku i niedługo Nymburk mógł już pochwalić się piwowarskimi tradycjami. Sam obecny browar natomiast już taki stary nie jest – jego początki sięgają przełomu XIX i XX wieku. Na starcie, w 1898 r. warzono tam niecałe 18 tys. hektolitrów rocznie. Natomiast obecnie przekroczona została granica 157 tys. hektrolitrów rocznie. Obecnie jedna warka piwa to 200 hl – sprzęt pozwala na uwarzenie pięciu takich partii, co daje łącznie 1000 hl dziennie. Browar dysponuje 85 tankami o pojemności od 110 hl do 230 hl – łącznie 15 000 hl.

Reklama

Najbardziej znaną marką piwa produkowanego w Nymburku jest Postřižinské. Co ciekawe o recenzowanym dziś u mnie na blogu Staročechu strona internetowa tego producenta milczy. Zakładam więc, że jest to albo marka budżetowa, albo produkowana wyłącznie dla jednej sieci sklepów.

Na kontretykiecie piwa Staročech Original Pivo Výčepní Světlé poskąpiono informacjami – wiemy, że trunek ma 3,7% alkoholu objętościowo, więc zapewne jest to desitka. W składzie mamy wodę, słód jęczmienny oraz chmiel i inne chmielowe produkty (zapewne ekstrakt). Sama etykieta z wyglądu jakoś przypomina mi… Tyskie Klasyczne ;).

Styl: jasny lager
Ekstrakt:
b/d
Alk. obj.:
3,7%
IBU:
b/d

Data przy­dat­no­ści: 10.04.2019

Kolor: Złote, klarowne.
Piana: Umiarkowanie obfita. Po nalaniu dość głośno syczy i szybko opada prawie do zera.
Zapach: Słodowy.
Smak: Niewiele się tu dzieje. Staročech Pivo Výčepní Světlé to piwo słodowe w smaku, ale jednocześnie też wodniste. Charakterystyczny dla piw czeskich diacetyl jest obecny, choć w niskim stężeniu. Goryczka niska.
Wysycenie: Niskie.

Staročech Original Pivo Výčepní Světlé

Nic ciekawego. Oczywiście piwo Staročech Original Pivo Výčepní Světlé da się wypić, ale bez większej przyjemności. Ot, nadaje się ono do ugaszenia pragnienia, czemu sprzyja niska zawartość alkoholu. Chmielu, a tym samym goryczki jest tu niewiele, dlatego też nie mogę uznać tego piwa za dobrą czeską desitkę. Nie polecam.

Cena: otrzymane w prezencie

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Ocena:
50 %
Poprzedni artykułSzczecin: Stefaniak vs Stańko w I półfinale
Następny artykułKraft Magia o dodatkach do piwa „(nie)zgodnych z Duchem Kraftu”
Jakub Siusta
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
589-nymburk-starocech-original-pivo-vycepni-svetleNic ciekawego. Oczywiście piwo Staročech Original Pivo Výčepní Světlé da się wypić, ale bez większej przyjemności. Ot, nadaje się ono do ugaszenia pragnienia, czemu sprzyja niska zawartość alkoholu. Chmielu, a tym samym goryczki jest tu niewiele, dlatego też nie mogę uznać tego piwa za dobrą czeską desitkę. Nie polecam.