podium-1060918_800Na początku każdego miesiąca będę dla Was przygotowywał podsumowanie piw degustowanych w ciągu ostatnich 30 dni. Ma ono formę zestawienia, które zostało podzielone na kilka kategorii, w których przyznawane będzie jedno wyróżnienie. Na koniec roku planuję zrobić roczny ranking, oparty na tych publikowanych co miesiąc – w każdej kategorii wyróżnię wtedy po 3 piwa.

W kwietniu najlepszym i zarazem najmocniejszym piwem okazał się wyleżakowany porter bałtycki Komes Porter z Browaru Fortuna. Okazało się, że czas z tym piwem obszedł się nad wyraz korzystnie. Piwo było pyszne i cieszę się, że dłużej nie zwlekałem z otwarciem tej butelki. Warto jednak zaznaczyć, że rywalizacja w kwietniu była zaiste wyrównana – 13 piw bowiem uzyskało ocenę powyżej 4/5.

W kwietniu 2016 r. wyróżnienia otrzymują:

Najlepsze piwo kwietnia: Komes Porter z Browaru Fortuna – 4,6/5
Najmocniejsze piwo kwietnia: Komes Porter z Browaru Fortuna – 9% alk
Najbardziej ekstraktywne piwo kwietnia: Komes Porter z Browaru Fortuna – 21* Plato
Najmniej ekstraktywne piwo kwietnia: Piwo z Grodziska z Browaru w Grodzisku Wlkp. – 7,7* Plato
Najbardziej nachmielone piwo kwietnia: Fryz z Browaru ROCH oraz Kraina Welesa z Browaru PERUN – 70 IBU

Ranking poprzedniego miesiąca (kliknij, aby zobaczyć)

W kwietniu opublikowałem 19 recenzji, a średnia ocena wyniosła 4,02. Degustowane piwa miały średnio 14,42% ekstraktu, a alkoholu 5,94%.

Wyróżnionym browarom gratuluję! Następne podsumowanie – już za miesiąc! A tymczasem zaczynam uczyć się tworzenia infografik – pierwsza dostępna jest poniżej. Z pewnością nie jest ona idealna – obiecuję jednak, że kolejne będą lepsze :).

Podsumowanie miesiąca - kwiecień 2016