Жигулевское особое

Na Białorusi sytuacja robi się coraz bardziej napięta. Reżim Aleksandra Łukaszenki decyduje się na coraz bardziej zdecydowane kroki, aby tylko utrzymać się przy władzy. Obecnie obowiązują chyba nałożone przez Unię Europejską sankcje gospodarcze. Tymczasem w jednym ze sklepów w zachodniej Polsce natrafiłem na piwo właśnie z Białorusi – uwarzony przez miński Browar Криница jasny lager Жигулевское особое.

Tym samym Białoruś debiutuje wśród krajów, których piwa są zrecenzowane na Chmielniku Jakubowym. Muszę przyznać, że kompletnie nie spodziewałem się, że kiedykolwiek zajmę się tym państwem. Pod względem piwa Białoruś jest dla mnie swoistą terra incognita. Sporo informacji na temat białoruskiego piwowarstwa zawarł Tomasz Gebel w jednym ze swoich wpisów na blogu Piwne Podróże. Jednak dorwanego przeze mnie Жигулевское особое on akurat nie zrecenzował, chociaż wspomniał o bardzo smacznym pszeniczniaku z tego samego browaru, czyli z Browaru Криница (Krynica). Jest to największy zakład piwowarski w kraju, produkujący rocznie 150 milionów litrów piwa. Jak czytamy na stronie Krynicy jest to pierwszy na Białorusi browar spełniający mioędzynarodowe. Co ciekawe warzone są tam też na licencji piwa z niemieckiej grupy Oettinger. Oprócz lagerów warzony jest tam weizen, a także w ofercie browaru są: porter, american pale ale, czy brut IPA. Portfolio uzupełniają kwasy chlebowe i popularne w USA napoje alkoholowe zwane hard zelterami. Piwo z Browaru Krynica jest ponoć eksportowane do 17 krajów.

Reklama

W składzie Жигулевское особое mamy oczywiście słód jęczmienny, ale również niesłodowane jęczmienne ziarno. Chmiel natomiast jest dodawany w dwóch formach: granulatu oraz ekstraktu.

Muszę przyznać, że recenzja ta powoduje u mnie mały dreszczyk emocji, ponieważ kompletnie nie wiem, czego się spodziewać. Jeśli piwo okaże się smaczne, będzie to dla mnie dużą niespodzianką ;).

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Жигулевское особое:

woda, jasny słód jęczmienny, jęczmień niesłodowany, granulat chmielowy, ekstrakt chmielowy.

Piwo pasteryzowane

Parametry piwa Жигулевское особое:

Styl: jasny lager
Ekstrakt:
 12° Plato
Alk. obj.:
 5,2%
IBU:
 b/d
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 07.06.2022

Kolor: Jasnozłociste, klarowne
Piana: Biała, dość obfita, puszysta. Umiarkowanie trwała, jednak od samego początku słychać, jak syczy.
Aromat: Czyściutki, przyjemnie słodowy, lagerowy.
Smak: Typowy jasny lager. Jest czysty, przyjemnie słodowy, z lekką nutą zbożową – która po dłuższej chwili zalatuje nieco mokrym zbożem. Na szczęście słodowość nie jest cukrowo słodka. Goryczki praktycznie nie ma.
Wysycenie: Wysokie.

Жигулевское особое

Pils to to na pewno nie jest. Жигулевское особое to po prostu jasny międzynarodowy lager – trunek bardzo mało intensywny zarówno w smaku, jak i aromacie. I w sumie taki ten styl powinien być. Nie odnotowałem w tym piwie żadnych wad, ale też niewiele się w nim działo. Niemniej Жигулевское особое może świetnie sprawdzić się jako sposób na ugaszenie pragnienia, czy piwo do gaszenia pragnienia.

Cena: nie pamiętam

Reklama
PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd:
78 %
Aromat:
75 %
Smak:
70 %
Poprzedni artykułWieści Tygodnia #262
Następny artykułJeden z najciekawszych polskich piwnych blogów usunięty przez Bloggera [aktualizacja]
Nazywam się Jakub Siusta. Jestem rodowitym poli­cza­ni­nem, pocho­dzę więc z obsza­ru, które wciąż pozo­sta­je piwną pusty­nią na mapie Polski – zarów­no pod wzglę­dem dzia­ła­ją­cy­ch bro­wa­rów i ini­cja­tyw kon­trak­to­wy­ch, jak rów­nież pod wzglę­dem cie­ka­wy­ch loka­li i wyda­rzeń oko­ło­piw­ny­ch. Dlatego na moim blogu mam zamiar posta­wić na pro­mo­cję tego wszyst­kie­go, co dzie­je się w samym Szczecinie, ale także na zachod­nio­po­mor­skiej sce­nie piw­nej.
1010-%d0%ba%d1%80%d0%b8%d0%bd%d0%b8%d1%86%d0%b0-%d0%b6%d0%b8%d0%b3%d1%83%d0%bb%d0%b5%d0%b2%d1%81%d0%ba%d0%be%d0%b5-%d0%be%d1%81%d0%be%d0%b1%d0%be%d0%b5Pils to to na pewno nie jest. Жигулевское особое to po prostu jasny międzynarodowy lager - trunek bardzo mało intensywny zarówno w smaku, jak i aromacie. I w sumie taki ten styl powinien być. Nie odnotowałem w tym piwie żadnych wad, ale też niewiele się w nim działo. Niemniej Жигулевское особое może świetnie sprawdzić się jako sposób na ugaszenie pragnienia, czy piwo do gaszenia pragnienia.