Acid Trip: Nelson Sauvin & Passion Fruit

Jak już wielokrotnie pisałem tu na Portalu, nie przepadam za triple IPA. Mimo intensywnego chmielenia tego rodzaju trunki są zazwyczaj bardzo słodkie, ciężki, zalepiające. Do tego często pojawia się alkoholowość, która w połączeniu z wysoką goryczką wyjątkowo może dawać się we znaki. Cały czas się pocieszam, że być może nie trafiłem na potrójne IPA, które mi posmakuje, dlatego też jeszcze nie rezygnuję z poszukiwań, dlatego też dziś zajmę się recenzją piwa Acid Trip: Nelson Sauvin & Passion Fruit z Browaru Funky Fluid.

Acid Trip to nazwa rozwijanej już od jakiegoś czasu przez Browar Funky Fluid serii piw w stylu triple IPA, które różnią się zarówno dodatkami, jak i chmieleniem. Mogliśmy więc spróbować trunków m.in. z dodatkiem ananasa, mango, czy kiwi. Ja z kolei zdecydowałem się sięgnąć po kompozycję opartą o marakuję i nowozelandzki chmiel Nelson Sauvin, który wnosi aromaty kojarzące się m.in. z winogronem, białym winem, czy agrestem. Jest to bardzo charakterystyczny smak, a odmiana ta należy do moich ulubionych.

Reklama

Podobnie bardzo lubię marakuję – gdy pierwszy raz spróbowałem ją w postaci świeżej, byłem zdziwiony, jak mały jest to owoc – spodziewałem się wielkości jabłka lub pomarańczy, a tu się okazało, że wielkością jest ona zbliżona raczej do śliwki. Nie to jest jednak najważniejsze w marakui, ale jej wyjątkowy, intensywny i świeży aromat i smak. Uwielbiam to, dlatego też stosunkowo często sięgam po piwa z dodatkiem marakui.

Acid Trip: Nelson Sauvin & Passion Fruit to mocne piwo, którego zasyp oparto o dwa rodzaje słodu: jęczmienny oraz pszeniczny, ale nie zabrakło też płatków owsianych i pszennych. Szkoda, że zdecydowano się również na użycie laktozy – obawiam się, że mimo kwasowości marakui całość może okazać się za słodka. Obym się mylił.

O Browarze:

Browar Funky Fluid ruszył w 2018 r. jako projekt Michała Langiera i Karola Mizielskiego. Z czasem do ekipy dołączył do nich Grzegorz Korcz. W 2021 r. browar ten wypuścił na rynek mnóstwo premier. Obecnie Funky Fluid specjalizuje się w mocno chmielonych hazy „ipkach” oraz w pastry sourach.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś – zachęcam do polubienia naszego profilu na Facebooku:

  Polub Chmielnik Jakubowy na Facebooku

Skład piwa Acid Trip: Nelson Sauvin & Passion Fruit:

woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, płatki owsiane, płatki pszenne, marakuja, laktoza, chmiel, drożdże.

Piwo niepasteryzowane, niefiltrowane

Parametry piwa Acid Trip: Nelson Sauvin & Passion Fruit:

Styl: triple sour IPA z marakują
Ekstrakt:
21° Plato
Alk. obj.:
 8%
IBU:
 2/6 w skali własnej browaru
Hop rate: b/d

Data przydatności do spożycia: 15.05.2023

Wygląd: pomarańczowo-brązowe, błotniste, całkowicie zmętnione. Zostawia ślad pektyn na szkle, niczym przecier.
Piana: niska, szybko opada całkowicie.
Aromat: marakujowy, intensywnie owocowy, soczkowy.
Smak: marakuja i nic więcej. Piwnej bazy wcale nie czuć. Całość jest soczkowa, wyraziście kwaśna. Alkoholu nie wyczuwam. Goryczka niska.
Wysycenie: niskie w kierunku umiarkowanego

Acid Trip: Nelson Sauvin & Passion Fruit

Mam wrażenie, że trafiła mi się puszka napełniona zawartością z końcówki tankofermentora. Jeszcze nie widziałem, aby piwo było aż tak błotniste, gęste, że zostawiało ślady pektyn na ściankach szkła. Również w smaku Acid Trip: Nelson Sauvin & Passion Fruit mamy praktycznie marakuję. Podstawy słodowej niemalże nie czuć, co jest dziwne w przypadku triple IPA. Chmiel również jest niewyczuwalny. Nieudane piwo.

Cena: piwo otrzymane w ramach współpracy barterowej ze sklepem specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa ze Szczecina

Reklama