Petrus Aged Pale

Belgijskie piwo z serii Petrus, warzone przez Browar De Brabandere, pojawiło się u mnie na blogu po raz pierwszy niemal półtora roku temu. To mniej więcej temu zestawy zawierające trzy piwa w klasycznych stylach oraz trzy leżakowane w beczkach trafiły do sklepów sieci Lidl. Dziś przyszedł czas na ostatnie z nich – na koniec zostawiłem sobie to, które ma największy potencjał. Jest nim Petrus Aged Pale, czyli wild ale. 

Wcześniej na łamach mojego bloga mogliście przeczytać recenzje kolejno Petrus Aged RedPetrus BlondPetrus DubbelPetrus Rood Bruin oraz Petrus Tripel. Poziom tych piw nie był jakiś oszałamiający, a najlepiej oceniłem dubbla. 

Browar Brabandere powstał w XIX wieku w Bavikhove koło Kortrijk. Obecnie znany jest on z kilku marek piw – oprócz Petrusów, warzone są tam m.in. piwa Bavik, Wittekerke, czy też Kwaremont.

Petrus Aged Pale to zaskakująco mocne jasne ale, które dwa lata leżakowało w dużych dębowych kadziach, zwanych “foeder”. Ma aż 7,3% alkoholu. Ciekawostką jest również piktogram z oznaczeniem poziomu kwaśności tego piwa, który został oszacowany na 5 w pięciostopniowej skali. A to wróży nieźle. Piwo to jest też “kwaśną bazą” dla pozostałych z serii sour – Petrus Aged Red oraz Petrus Rood Bruin.

Styl: wild/sour ale
Ekstrakt:
 12° Plato 
Alk. obj.:
 5,5%
IBU:
 według opisu na etykiecie – umiarkowana

Data przy­dat­no­ści: 14.03.2019

Kolor: Złote, lekko opalizujące.
Piana: Ładna, drobna i gęsta. Obfita, ale nie przegięta i bardzo trwała. Zostawia ładny lejsing. 
Aromat: Dziki, lekko skórzany. Bardzo przyjemny. 
Smak: Dzikość dominuje również w smaku. Dodatkowo dochodzi tu do niej bardzo przyjemna owocowość – są morele, brzoskwinie, jest też coś, co kojarzy mi się z sokiem multiwitamina. Kwaśność jest wyraźna, ale nie jest zbyt intensywna. Finisz cierpki.
Wysycenie: Wysokie.

Miłe zaskoczenie – Petrus Aged Pale to przyjemne piwo. Jest w nim zaskakująco sporo dzikości, ale też i owoców. Jest kwaśno i cierpko. Jednocześnie alkohol jest świetnie ukryty. Zdecydowanie jest to najlepsze piwo z zestawu. W tej cenie jest to świetna propozycja dla miłośników dzikich piw. 

Cena: 26 zł za zestaw sześciu butelek 0,33 litra w markecie