Taura

Na podium organizowanego przeze mnie plebiscytu na Nowość Miesiąca znalazły się dwa piwa z Browaru Trzech Kumpli: PiA oraz Taura. To pierwsze już recenzowałem, a teraz przyszedł czas na drugie. Oba to IPA chmielone nowozelandzkim chmielem. Różnią się ekstraktem – PiA to session IPA, natomiast Taura – double IPA.

Skład obu tych piw jest bardzo zbliżony, chociaż producent na etykiecie nie podaje np. szczegółowej listy użytych odmian chmielu. Na fejsie znalazłem jednak informację, że wykorzystano nowozelandzkie Wai-Iti oraz Motueka, a także australijski Galaxy. Poza tym wśród surowców znalazły się składniki typowe dla new englandów – płatki pszenne, płatki owsiane, a także słód pszeniczny.

Reklama

Jak czytamy na etykiecie, Taura to drugi po pia stopień w maoryskiej szkole ezoterycznej, cokolwiek to znaczy ;). Z tekstu dowiadujemy się także, że podobnie jak w przypadku PiA mamy spodziewać się w tym piwie nut kokosa, kiwi oraz limonki. I to wszystko bez użycia aromatów, jak zastrzega Browar Trzech Kumpli. Brzmi to naprawdę dobrze :).

Styl: new zealand double IPA
Ekstrakt:
 18,5° Plato 
Alk. obj.:
 6,6%
IBU:
 b/d

Data przy­dat­no­ści: 16.07.2019

Kolor: Żółte, wyraźnie zamglone.
Piana: Drobiuteńka, gęsta i mega trwała. Całkiem obfita. Zostawia książkowe krążki lejsingu.
Zapach: Intensywnie chmielowy – są cytrusy (cytryna, limonka, pomarańcza), ale też owoce (głównie mango). Gdzieś w tle pojawiają się zapowiadane na etykiecie świeży kokos i kiwi.
Smak: Jest słodko. Płytkie odfermentowanie robi swoje. Słodycz podbijają też chmiele, które wnoszą całą masę owocowych nut. Taura smakuje jak dobry drink z soków owocowych. Alkoholu w smaku nie ma wcale. Jak dla mnie jest ciut za mało goryczki.
Wysycenie: Umiarkowane.

Taura

Taura to naprawdę bardzo dobre piwo, chociaż wbrew wielu głosom bardziej smakowała mi chyba PiA. Po prostu wolę session IPA od jego mocniejszego, podwójnego brata. Taura jest piwem bardzo owocowym w smaku i aromacie – spokojnie mogłoby być określone jako new england. Gdyby goryczka była nieco wyższa, mogłoby to być wręcz idealne new england double IPA :).

Cena: 10,95 zł za 0,5 litra w szczecińskim sklepie specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa

Reklama