Tak jak zapowiadałem w poprzednim wpisie, po recenzji New England DDH DIPA Citra+Galaxy od razu przechodzę do porównania z drugim piwem z tej serii, a mianowicie New England DDH DIPA Centennial+Amarillo z AleBrowaru. Jak widzicie po samej, zmieniły się odmiany użytego chmielu. W tej, pewnie nieco krótszej niż zwykle recenzji, chciałbym rozstrzygnąć, które z tych dwóch piw jest lepsze.

Od razu zaznaczam, że kompozycja amerykańskich chmieli Centennial oraz Amarillo brzmi dla mnie znacznie mniej interesująco niż Citra i Galaxy. Jakoś ani do Centenniala, ani do Amarillo nie mam jakichś większych sentymentów. Oba wnoszą do piwa dużo cytrusów, dodatkowo Amarillo charakteryzuje się też nutami kwiatowymi, co w porównaniu z poprzednim piwem może zrobić sporą różnicę.

Reklama

Skład New England DDH DIPA Centennial+Amarillo, oprócz różnic w chmieleniu, jest identyczny. Co ciekawe jest ono sporo słabsze pod względem zawartości alkoholu od swojego „brata”, i pomimo identycznego ekstraktu. Spodziewam się więc, że będzie słodsze i treściwsze w odbiorze.

Styl: new england double IPA
Ekstrakt:
 20° Plato 
Alk. obj.:
 7%
IBU:
 b/d

Data przydatności do spożycia: 13.08.2019

Kolor: Ciemnopomarańczowe, bardzo mętne.  
Piana: Ładna – drobna, gęsta i całkiem obfita. Zostawia jakiś tam lejsing.
Zapach: Cytrusowy, z wyraźnymi akcentami kwiatowymi i nieco landrynkowymi. Wydaje mi się bardziej słodowy niż New England DIPA Citra+Galaxy.
Smak: Tu jest jakby ciut mniej „soczyście”, chociaż nie ma wątpliwości, że jest to new england. Bardziej zaznaczona słodowość jest tu ewidentna – wg parametrów piwo jest płytko (sporo płycej niż w Citra+Galaxy) odfermentowane. Podobnie jak w zapachu w smaku oprócz cytrusów pojawia się kwiatowość. Mniejsza zawartość alkoholu jest wyczuwalna także w smaku – alkoholowości nie ma tu w ogóle. Goryczka jest niska, chyba nawet niższa niż w Citra+Galaxy, chociaż finisz jest lekko piekący od chmielu.
Wysycenie: Niskie.

Link do recenzji porównawczej New England DDH DIPA Citra+Galaxy:
https://www.chmielnik-jakubowy.pl/547-alebrowar-new-england-ddh-dipa-citragalaxy/

No i wszystko jasne – oba piwa są bardzo dobre. Są to jedne z lepszych (o ile nie najlepsze) double IPA, jakie dotąd piłem. Jest chmielowo, soczyście, z bardzo dobrze ukrytym alkoholem. Istni „komandosi”, którzy wchodzą łatwo i obalają znienacka. Jednakże kompozycja Citry i Galaxy bardziej mi odpowiada, być może po prostu osobiście te chmiele po prostu bardziej lubię – stąd też wyższa ocena tamtego piwa. Z całą pewnością jednak oba te piwa prezentują naprawdę wysoki poziom, którym moglibyśmy chwalić się na świecie.

Cena: 11,95 zł za 0,5 litra w szczecińskim sklepie specjalistycznym Chmiel – Świat Piwa

Przypominam, że na moim blogu trwa głosowanie na Nowość Miesiąca. W specjalnie przygotowanym formularzu można wybrać trzy najciekawsze piwa, które pojawiły się w minionym miesiącu.

Link do ankiety:
https://www.chmielnik-jakubowy.pl/od-dzis-na-blogu-wybieramy-nowosc-miesiaca/

Reklama